birdwatcher.cz

1.1.2020: Vše může začít od začátku

První den nového roku, čistá stránka bez jediného záznamu, bez jediného ptačího druhu. Vše může začít od začátku, od nuly. Mám rád tenhle novoroční rozjezd, kdy každý druh, a to i ten nejběžnější, je zase úplně novým, neokoukaným.

Včerejší večírek se neočekávaně protáhl daleko přes půlnoc, a proto dlouho vyspávám. Ale to probuzení stojí za to. Za oknem svítí slunce, den je jiskřivý a obloha sytě modrá. Prvními opeřenci jsou havrani proletující kolem a koňadra na krmítku. Snídáme a pak s Pepem a malým Jožkou vyjíždíme do terénu. Jožka má dalekohled kolem krku a poctivě si do deníčku zapisuje všechny ptačí druhy. Rozjezd je to pozvolný s ohledem na pozdní dopoledne, ale den je opravdu jako korálek, panuje téměř bezvětří, vzduch je křišťálově čistý, a to je přesně to, co naše hlavy po včerejším večírku potřebují.

Na ulici se ozývá strakapoud velký a cestou z Brna směrem k jihu připisujeme volavky bílé, káně lesní, poštolky, holuby věžáky, šedivky a hrdličky zahradní.

Míříme ke Starému rybníku u Pohořelic. Po mém nedělním pozorování (29.12.), zde byl racek velký potvrzen i následující den. Co kdyby se ukázal i dnes? Racků jsou na bahnitém dně dvě menší hejna, ale převažují hlavně racci bouřní. Velkých racků je tu jen několik. Podél protějšího břehu opět postávají volavky popelavé a nedaleko racků hledají dlouhými zobáky v blátě potravu tři kolihy velké. Nad námi krouží hned tři luňáci červení a z křoví u země se ozve střízlík. Jožka krasopisem zapisuje druh za druhem a neustále nám sděluje, kolik jich už má.

Pak si jdeme objet oblouk kolem Drnholce. Na dvou místech pozorujeme ťuhýka šedého, daleko v polích se zvedají severské husy, aby se zaletěly napojit a vykoupat na Novomlýnské nádrže, a na nezoraném poli severně od městečka sedí a číhá 35 kání lesních. V borovicích na Lidické ulici pak hledíme na desítku kalousů ušatých.

Další zastávkou je jižní hráz Mušovské zdrže VDNM. Po klidné hladině plují hejna lysek, dost daleko směrem k Pasohlávkám je vidět dvacítka kopřivek a z Věstonické zdrže se právě zvedají tisíce běločelek a letí přes nás na pastvu do polí. To je podívaná, která se neomrzí.

Přejíždíme ještě k Dolním Věstonicím, abychom zběžně omrkli Novomlýnskou nádrž z jižního břehu. Díky bezvětří, které panuje, jsou kachny rozptýleny po celé ploše nádrže. Poláků velkých a chocholaček jsou stovky. Také hoholů je minimálně 150. Koukáme na desítky hvízdáků a nacházíme i jednoho turpana hnědého. Začíná být chladno a projevuje se nevyspání a únava z předešlého večírku. Vyrazil bych ještě na zedníčka a podívat se po husách, ale moji spolubirdeři už toho mají dost. I tak se první letošní birding vydařil skvěle. Hlavně díky slunci a modré obloze, toho v zimě moc nebývá.

Kalous ušatý (Asio otus) ze zimoviště v Drnholci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *