birdwatcher.cz

1.5.2013: Volný den uprostřed týdne

Byl by hřích nevyužít volný den uprostřed týdne. Zvláště, když má být pěkné počasí. Do prostorného kufru Molendy nakládáme dětská kola, psa a bágl a můžeme vyrazit. Obloha je prozatím zatažená a vypadá to spíš na déšť. Z korun stromů se ozývají králíčci a z pater nejvyšších rehek zahradní.

Peťa Suvorov včera opět hlásil přítomnost bernešky velké na Svratce v Bystrci. První kratičká zastávka je tedy jasná. Berneška je na místě. Prohlížíme si ji, děláme pár fotek a můžeme pokračovat. Tentokrát už k jihu.

V devět jsme u Horního šumického rybníka. Všude se ozývá zpěv a jen co vylézáme z auta, tak nás vítají žluvy. Pepe se od začátku roku do terénu moc nedostal a tak je pro něj vše nové a užívá si to. Kluci pobíhají po hrázi a objevují okolí. Na vodě je téměř padesátka roháčů a nad rákosím se pohupují pochopi. Objevuje se pětice vodoušů bahenních, kteří chvíli poletují po okolí a pak mizí. Říkám Pepíkovi, že by si dnes mohl vyzkoušet BIG DAY a ona souhlasí. Obloha se vyjasňuje, začíná krásný den.

Následují další rybníčky. Postavička procházející po hrázi před námi patří Kubrtovi. Pepe si může zase po dlouhé době prohlédnout bahňáky. Moc druhů tady není, převažují jespáci bojovní a vodouši bahenní, ale na hraně bahna a vody se pohybují také jespáci šedí (6 ex.) a jeden jespák malý. Občas přelétnou dva páry husic liščích. Kluci jsou nadšení z brouků. Uchvátili je zlatohlávci huňatí, jejichž jméno jim prozradil Kubrt.

U Drnholce zajíždíme k Dyji v místech, kde se rozšiřuje v jakousi lagunu. V posledních několika letech tu hnízdí racci bouřní. Také tentokrát jsou tu dva páry a na náplavách hnízdí nejméně pět párů rybáků obecných. Proti proudu řeky přetahuje trojice rybáků černých a z luhu se ozývá cvrčilka říční a slavík. Kluci zase cosi kutí u hráze přečerpávací stanice a do auta si přinášejí rezavé matky a šrouby. Všechno je zelené a všechno kvete. Je čas na oběd ve Ivani.

Po obědě se kolem řeky Jihlavy a Pouzdřanského rybníka dostáváme kousek od soutoku Jihlavy a Svratky u Věstonické zdrže VDNM. Pouzdřanský rybník je vypuštěný, topoly z jeho břehů zmizely a probíhají tu zemní úpravy. Auto necháváme u severního cípu nádrže a jdeme se na chvíli projít směrem k soutoku. Provoz cyklistů houstne, slunce peče a začíná být nepříjemné dusno. Nad rákosím, které žije zpěvem rákosníků proužkovaných, loví rybáci obecní. Ozývá se cvrčilka zelená a nad námi přeletuje luňák hnědý. Průzory v rákosí zkoušíme občas mrknout na hladinu zdrže. Je zvlněná větrem a vzduch se nad ní tetelí. Kluci jsou šlapáním a jízdou na kole pěkně unavení. Jakmile sedáme do auta, tak většina z nich usíná.

Poslední zastávka našeho výletu bude vyloženě odpočinková. Od Strachotína pokračujeme po hrázi Novomlýnské zdrže až k jejímu severnímu cípu. Tady necháváme auto pod břehem a sami lezeme na hráz, kde se rozprostíráme na betonových stupních. Před námi je vodní hladina a za ní v oparu Pálava. Jsme tu v závětří a hladina je klidná. Kluci nejprve dospávají v autě a pak se čachtají ve vodě. Nad námi přeletují desítky břehulí a vlaštovky. Na střídačku prohlížíme stativákem vodu, nad kterou po způsobu rybáků loví racci chechtaví. Vidět jsou ale nejméně dvě desítky rybáků obecných a občas se náhle odnikud objeví rybáci černí a zase zmizí. Jejich největší hejno mělo 19 ex. Břehulí musí být nad vodou stovky. Na březích se v mohutných hejnech rojí hmyz. Vojta objevuje kouzlo pozorování stativákem, Josef přichází smradlavý od nějaké rybí zdechliny a třesoucí se Franta přibíhá mokrý, jak spadl i s trikem do vody. Je tu fajn. Jen občas kolem projede skupinka cyklistů. Jsme tu jako u moře. Nad hladinou přelétá deset pisíků a Pepe nachází jediného racka malého. Když už se balíme, tak kolem projíždí Honza Bína s informací, že u Šakvic pozoroval samici kajky mořské. Děkujeme mu za informaci a o něco později se po ní zkoušíme podívat. Máme ale smůlu. Kajka nikde. Zato nacházíme na břehu vyplaveného obrovského sumce a později slyšíme z keře zpívat pěnici vlašskou. Je pozdní odpoledne, když se vracíme do Brna. Všichni unavení, ale spokojení. Den nám krásně vyšel. Nezbývá než doufat, že by se podobným způsobem mohl vydařit i svátek uprostřed týdne příštího.

Berneška velká (Branta canadensis) na Svratce v Brně-Bystrci.

Vojta objevuje kouzlo pozorování přes stativák.

Koláž dokumentačních fotek kajky mořské (Somateria mollissima) od Honzy Bíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *