birdwatcher.cz

11.1.2014: Letos prvně pod Pálavou

Po několikadenní inverzi se v pátek z modré oblohy usmívalo slunce. Těšil jsem se, že to vydrží i v sobotu a podařilo se. Čekal mě první letošní den u nás v terénu po třech týdnech jihoamerického léta. Vyjíždím s námrazou na trávníku a vycházejícím sluncem, které svým štětcem s notnou dávkou invence barví celý východní obzor směsí oranžovočervených odstínů. Kam jinam než na jih, pod Pálavu.
V úrovni Pohořelic mě v protisměru míjí několik stovek husí. Letí vysoko dál k severu a pak to stáčí mírně na západ. Nevím kam. Zastavuji u silnice. Směrem od nádrží přilétají další ptáci, odhadem 2500 hus běločelých a polních. Klesají nad tradiční lány polí, ale nesedají. Ozývá se střelba, husy nabírají zase výšku a pokračují k severozápadu. V jásavě zeleném ozimu přede mnou se pase 130 kusů srnčího.
Slunce svítí a krásně mi osvětluje klidnou hladinu Mušovské zdrže. Ve dvousetpadesátihlavém hejnu chocholaček nacházím 6 kaholek (5M), v dálce odpočívá podél rákosí 22 volavek bílých a směrem k lagunám plave téměř u břehu samec zrzohlávky. Užívám si nádherného počasí. Trochu mi to kazí jen řada myslivců rozestavených podél jižního břehu nádrže. Na Věstonické zdrži jsou mezi ostrůvky vidět dvě stovky hus velkých a hejno tokajících hoholů (70 ex.). Napadá mě vyjet si na hřeben Pálavy ke Klentnici a projít se k lomu. Krajina pode mnou je dokonale plastická. Nejnižší polohy vyplňuje mírný opar. Prvně si letos prohlížím koňadrybabky a modřinky, pozoruji dva prohánějící se strakapoudy velké a žlunu zelenou. A slunce svítí a dokonce i trochu hřeje.
Sjíždím dolů pod Pavlov a z břehu prohlížím hladinu rovnou jako zrcadlo. V dálce počítám v několika větších hejnech asi 170. hoholů. Cákají vodu. Hvízdáků je nablízku 18 a někde uprostřed nádrže plavou ve velkém rozestupu dvě potáplice severní. Něco mi říká, že bych si měl nádrž prohlédnout i od hráze v Nových Mlýnech a dobře dělám. Kromě stovek kachen je tu dalších 15 hvízdáků, samec ostralky, 56 morčáků velkých, ale hlavně kompaktní hejno kaholek. Jejich počet mě překvapuje. Tolik jsem jich viděl snad jen na Hrušovské zdrži u Bratislavy. Mám tu před sebou 86 ptáků, z nichž 35 samců. Nádhera. Na půli cesty k Šakvicím je mám nejblíže. Odsud jsou navíc vidět také dvě potáplice malé a dvě samice morčáka prostředního. Užívám si dokonalé atmosféry spíše jarního, než zimního dne. Od Šakvic zajíždím ještě jednou ke břehu. Jsou tu dříve pozorované dvě potáplice severní a kus od nich ještě třetí. Dnes se mi to opravdu líbí. Blíží se ale poledne, je čas na návrat.

Jen malá část hejna kaholek (Aythya marila) pozorovaných z hráze od Nových Mlýnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *