birdwatcher.cz

21.5.2019: Radosti a strasti s lejsky malými

Minulý týden ve čtvrtek (16.5.) jsem odpoledne po práci vyrazil do lesa, abych se podíval v okolí PR Coufavá po lejscích malých. Dva se mi podařilo najít. Byl to mladý 2K samec hned u cesty a starší +2K pták mnohem níž v hluboce zařízlém žlebu se stružkou vody. Mladý pták spontánně zpíval, přiletěl se podívat k síti, ale držel se v bezpečné vzdálenosti. Nepomohlo ani přestavění sítě jinam. Starší pták byl ještě obezřetnější a puštěnou nahrávku jen občas komentoval drnčivým varováním z větví vysoko v koruně stromu. Je sice fajn se podívat do lesa, ale chtělo by to i nějaký výsledek, říkal jsem si.

Víkend jsme s rodinkou trávili na jihu, následující pondělí pršelo a ve středu má pršet také. Teď je ale úterý a znovu se rozhoduji vyjet do lesa. Zastavuji kousek za Útěchovem a v půl čtvrté jsem v místech, kde se minulý týden ozýval nevybarvený mladý samec. I teď registruji jeho varovný hlas. Stavím síť, pouštím nahrávku a mizím z dohledu. Mladík je dnes zvědavější, přilétá se podívat blíž, pak prudce slétá z uschlé větve a visí v síti. Běžím k ní, chci si jemně přidržet síť, abych ho mohl uchopit, on se provléká okem a vlastně z ruky mi odlétá pryč. No to snad ne! Chvíli ještě číhám u sítě, ale samec ztrácí zájem. Jsem zvědavý, jestli se po této zkušenosti ještě nechá někdy chytit. Škoda.

Sestupuji prudkým žlebem, registruji hlas dalšího lejska malého, přibližuji se a znovu chystám síť. Tohle je starý samec. Dlouho se drží vysoko ve větvích, kde přímo nad sítí z plna hrdla zpívá lejsek bělokrký. Ten lejska malého dokonce několikrát odhání. Tento starý samec ale postupně slétává níž a níž. Několikrát míjí síť jen o kousek. Sedím skrčený za padlým kmenem a snažím se nehýbat, abych na sebe neupozornil. Je tam! Běžím k síti a doufám, že se mi nevyplete. Tentokrát vše probíhá tak, jak by mělo. Samec má dokonce kroužek. Předpokládám, že bude Petra Podzemného, který tu chytal lejsky předloni. Měřím křídlo, vážím, dělám pár fotek a lejsek může zase letět. Super, každý retrap je úspěchem.

Během číhání na tohoto samce ještě níže ve žlebu zpíval další pták. Mířím do těch míst, a i když teď už nezpívá, zkusmo natahuji síť a sedám z dohledu. Z koruny dubu se ozve varování. Je tady. Posílám přes messenger klukům dotaz, čí je předchozí kroužek a registruji, jak se tyče se sítí zakymácely a dolů od nich v podobě dělové koule prudce po svahu slétá nějaký větší světlý pěvec. Snad drozd. Během zlomku vteřiny mizí za terénní vlnou. Lejsek v korunách okolních stromů opakovaně varuje, ale dolů neslétá. Příležitost měl. Jdu k síti vypnout nahrávku. Drozd po sobě v síťovině nechal mohutnou díru s peříčkem na kraji. Ach jo. Jen co nahrávku vypínám, samec lejska se přímo nade mnou naplno rozezpívá. Teď machruje. Znovu na chvíli nahrávku pouštím a samec opět utichá. Jen, co ji vypínám, opět z výšky zpívá. No nic, zkusím to zase jindy.

Píše Petr, že mnou kontrolovaného samce kroužkoval 15.6.2017 jako +2K ptáka. To je pěkný výsledek. Stoupám po svahu a kolem probíhá skupinka muflonů. Blíží se šestá hodina, pod korunami stromů je šero. Ke konci týdne se asi zase vrátím.

Lejsek malý (Ficedula parva) kroužkovaný jako +2K samec v červnu 2017.

2 Komentářů

 1. Daniel Křenek

  Zdravím Vás, a gratuluji k odchytu lejska malého. U samce na fotografii můžete s klidem napsat +3K. Je krásně vybarvený, velká rezavá skvrna na hrdle a výrazně šedá hlava. Takových samců moc není. Zkuste se na lokalitu podívat ještě během června a jen dalekohledm ověřit jestli tam je. Někdy se ptáci vymění.
  My jsme v letos Mionší chytli samce s naším geolokátorem tak už konečně budeme vědět kam ti naši ptáci táhnou.

  Když uvidíte jakéhokoliv lejska malého tak si ho zkuste prohlédnout jestli nemá kroužek, a to i když ho budete chytat. Odchyt se nemusí podařit, ale je třeba vědět jestli byl či nebyl kroužkovaný. Kroužkovance by bylo fajn chytit, pokud nevíte, že to je Váš nebo Vašeho kolegy z letošního roku. Naši lejsci mají už 20 geolokátorů a klidně se mohou objevit u Vás. Když se Vám podaří nejakého chytit, zkontrolujte jestli na zádech nad kostřecem nemá geolokátor.

  Děkuji moc a přeji mnoho krásných chvil v přírodě.

 2. Robert Doležal (Autor)

  Zdravím Vás a děkuji za komentář. Každého lejska, na kterého narazím, nejdřív prohlížím kvůli kroužku. Neříkám, že u nekroužkovaných ptáků je motivace k chycení menší, ale kroužkovaný jedinec v síti je přece jen větším dobrodružstvím. 🙂
  Za lejsky tu v Moravském krasu a okolí jezdíme čtyři a teprve třetím rokem. Největší přesuny jsme zatím zaznamenali mezi sebou, „cizák“ s kroužkem se ještě neukázal. Letos mám z pěti ptáků tři retrapi, což je pěkné. Bylo by fajn, kdybychom dostali možnost se tomu věnovat i v příštích letech.
  Na výsledky vašich geolokátorů se těším.
  S pozdravem R. Doležal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *