birdwatcher.cz

27.9.2014: Evropský festival ptactva

V Rousínově se dnes koná jedna z akcí Evropského festivalu ptactva. Přivstáváme si a s celou rodinkou vyjíždíme do zamračeného rána hrozícího dešťovými přeháňkami. Teploty jsou ale příjemné. Těsně před osmou jsme v Kolečku u Rousínova, odkud účastníci exkurze vyráží na blízký kopeček s loveckou chatkou, chocholem stromů a výhledem do širé vlnící se krajiny.
Probíhá tu ukázka kroužkování ptáků a omladina si může zasoutěžit v jejich poznávání. Později, kdy se oblačnost protrhává a nad mezemi začínají v termice kroužit káně, se opékají špekáčky. Na strništích přeletují skřivani, protahují koňadry a skupinky modřinek. Občas se ozvou lindušky luční nebo se z pole zvedne pochop.
Před polednem se loučíme a přesouváme se do Pístovic. Následuje oběd. Svítí slunce. Kluci se jdou dívat na pohádku a já se vytrácím na chvíli do polí pod Vyškovem. Po obloze se honí mraky. V termice opět stoupají k nebi káně. V jednom stoupáku počítám 18 kání lesníchpoštolku a pochopa. Na strništi mezi Zouvalkou a Manerovem opečovává své opeření mladý sokol. V louži na polní cestě se postupně koupe téměř dvacítka konipasů bílých. Je tu příjemně. Po třetí odpoledne jsem zase doma, čeká nás pravidelný výšlap kolem rybníka, nějaké to pivko na Riviéře a večer buřty na ohni a červené. Stále je na co se těšit. 🙂

V louži přede mnou se během půlhodinky vystřídalo asi dvacet konipasů bílých (Motacilla alba).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *