birdwatcher.cz

28.12.2016: Setkání Klubu 300

Na tento den je plánována náhrada za letošní setkání Klubu 300, které se nám po mnoha letech nepodařilo zorganizovat. Jedná se o tradiční datum, ve kterém se také již dlouhá léta pořádá společný výjezd MOSu a Klubu 300 za „zedníčkem a berneškami“. Tento výjezd se ovšem uskuteční až pozítří, ale proč si z něj nepůjčit název a proč si večer nesednout v Mikulově do sklípku a v posledních dnech tohoto roku klubové setkání nedohnat?
Není kam spěchat. Franta Kopecký přijíždí v devět ráno, nechává auto před naším domem a společně vyrážíme na jih Molendou. Kolem půl desáté jsme na poli pod Pohořelicemi. Je tu klid. Ani v polích ani na obloze není vidět ani jedna husa. Je zataženo a trochu blátivo, protože v noci se držela teplota nějaký ten stupínek nad nulou.
Nejprve zajíždíme na severní břeh Novoveského rybníka, který je stále vypuštěný. Na loužích jsou vidět jen nějaké kachny, mezi kterými svítí jedna husice liščí, a na písečném břehu u vesnice je shromážděno poměrně dost racků bělohlavých (180 ex.) a chechtavých (460 ex.).
Jen pro zajímavost pak přejíždíme do polí před Drnholcem, kam některé zimy pravidelně zalétají na pastvu husy. Moc tomu dnes nedáváme, o to je větší naše překvapení, když v poli hejno hus skutečně zahlédneme. Navíc na krajnici už stojí dvě auta a u nich postávají postavičky hledící do stativáků. Poznáváme mezi nimi Tómu Grima a Honzu Vidlaře. Oba se ohlásili i na dnešní sklípek. Právě nacházejí v hejnu bernešku rudokrkou. Chystám stativák a po desítkách odhaduji počet ptáků – je jich asi 4600. Převažují běločelky, hus velkých je asi 50 a hus tundrových 10. Mezi husami velkými nacházím červený límec S31. Ještě, než se mi daří nějakou bernešku najít, se hejno zvedá a přeskupuje. Nevadí, opět přistávají na pole, byť kousek dál od nás. S Frantou přejíždíme a husy máme teď krásně před sebou. Nalézáme bernešku rudokrkou i bělolící. Jedna z hus je celá čokoládově hnědá, má světlejší šmouhu pod okem a klasicky bílé podocasí. Krk se zdá být trochu kratší – zajímavý hybrid. Netrvá to bohužel dlouho a celé hejno se opět zvedá. Část ptáků odlétá k Novomlýnským nádržím, část sedá na Dyji a část končí na oranici v těsné blízkosti řeky.
Zajíždíme k Dyji. Pouštíme se po jejím levém břehu proti proudu, abychom se dostali k husám, které jsou kousek od břehu. Na vodě jsou desítky lysek. Počítáme mezi nimi 30 kopřivek a zaznamenáváme pár lžičáků. Kousek od rákosí nás z vody pozoruje líná, obrovská nutrie. K hejnu hus se nám daří dostat poměrně blízko (150 m) a po částech si jeho větší část podrobně prohlížíme. Nacházíme opět obě bernešky i toho tmavého křížence. Po půldruhé hodině se spokojeně vracíme k autu. Bernešky bychom měli, teď ještě zedníčka.
Parkujeme na kraji Klentnice a jdeme mrknout do lomu. Obloha se začíná čistit a objevuje se sluníčko. Zimní atmosféra se tím úplně mění. Zedníček tu není, ozývá se jen křik brhlíka, zadrnčení brávníka a sojka. Po zablácené klouzavé pěšině se pouštíme směrem na Trůn. V korunách borovic poletují uhelníčci, dva králíčci obecní a koňadry. Na obloze točí termiku káně. Vzduch je čistý a dohlednost mnoho desítek kilometrů daleko. Bílé vápencové skály oslnivě září proti hluboce modré obloze. Zedníčka nacházíme až pod Martinkou. Dlouhé minuty se skrývá ve skalní dutině. Člověk by ho snadno přehlédl. Tak super, máme bernešky i zedníčka. Tradiční název výpravy potvrzen. Teď si můžeme za odměnu zajet do Ivaně na držkovou.
Po pozdním polévkovém obědě už toho moc nestíháme. V půl čtvrté se už pomalu šeří. Stojíme na hrázi u Dolních Věstonic a zkoušíme přečíst siluety ptáků na hladině dolní nádrže. Stovky lysek, poláků velkých a chocholaček. Kaholek rozeznávám minimálně 12.
Po čtvrté hodině se ubytováváme v malém penzionku v Mikulově, kde už bydlí i Luboš a Majka Novákovi. Do příjezdu Petra Podzemného probíráme novinky a stěžujeme si na zdraví. Holt, roky běží. 🙂 Před sedmou už postáváme před sklípkem Jožky Čermáka. Schází se nás jedenáct, víno je výborné a společnost kamarádů nemá chybu, zvlášť když ji doprovodí trojice kytar. Obloha je plná hvězd, když se za jiskřivě mrazivého rána vracíme po třetí hodině zalehnout do postelí.

Obě bernešky se podařilo v hejnu hus zachytit na jedné dokladové fotografii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *