birdwatcher.cz

Stane se Brit novým rekordmanem v soutěži Big Year v Americe?

Těm, kteří se zajímají o pozorování ptáků, není pojem Big Year neznámý. Jedná se o pokus pozorovat v určité oblasti během jednoho kalendářního roku maximální počet ptačích druhů. Tato soutěž vznikla v Americe a její stručná historie je zachycena v článku věnovaném soutěžnímu birdwatchingu. Rekordmanem se v této soutěži stal v rámci Severní Ameriky, respektive v rámci prostoru vymezeném American Birding Association (ABA) Sandy Komito. Seznam druhů, které pozoroval, čítal na konci roku 1998 748 položek. Jeho trůn se však nyní povážlivě kýve.

Příběh Sandyho Komita a jeho dvou soupeřů, Ala Levantina a Grega Millera, zachycuje kniha Marka Obmascika s název The Big Year, na jejíž motivy vznikl v roce 2011 stejnojmenný film. Ten nese v naší distribuci název Nadějný rok a myslím, že laickou veřejnost seznamuje s fenoménem „birdwatcherské posedlosti“ vtipnou formou a s dostatkem shovívavé nadsázky.

Rekord, který se Sandymu Komitovi v roce 1998 podařilo dosáhnout, byl považován americkou birderskou obcí za nepřekonatelný už jen díky neopakovatelnosti podmínek, kterými hrál Sandymu do karet klimatický fenomén El Niňo. Dokládají to neúspěšné pokusy řady dalších birdwatcherských nadšenců v následujících letech. Loňský rok ovšem znamenal zlom a to díky Angličanovi Neilu Haywardovi. Tento chlapík trvale žijící ve Spojených Státech se rozhodl uskutečnit vlastní Big Year. O nadšení, se kterým se do něj pustil, svědčí následující čísla:

Počet navštívených států: 28
Nalétaná vzdálenost: 193.758 mil (177 letů a 56 navštívených letišť)
Ujetá vzdálenost: 51.758 mil
Počet dní na moři: 147 (15 dní)
Počet nocí mimo domov: 195 (53% z celého roku)

Neil Hayward. Zdroj: https://plus.google.com/

A jak to tedy dopadlo? Na konci roku 2013 měl Neil Hayward ve svém seznamu podchyceno 747 pozorovaných druhů. O jeden méně, než rekordman Sandy Komito. Nejedná se ale o definitivní cifru. Tři další druhy čekají na schválení ABA. Jde o rehka domácího, chřástala rezavokrkého a krahujce obecného, přičemž krahujec, kterého sám našel a vyfotil, by znamenal nový druh pro Severní Ameriku. Šance pokořit Sandyho Komitu a ustanovit nový rekord, neboli stát se nejznámějším a „nejlepším“ birdwatcherem Severní Ameriky, je tedy velká.

Zápisky a další podrobnosti zachycující průběh monumentálního „velkého roku“ Neila Haywarda si můžete přečíst na jeho blogu Accidental Big Year 2013. Autor uvažuje také o knižním zpracování. Máme se tedy na co těšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *