birdwatcher.cz

10.-11.8.2023: Noc třetí

Končí pracovní týden, jede se na ptáky. Tentokrát mi bude při odchytech asistovat Jožka, nejmladší syn. Teploty se nám vracejí zpět k letním a před námi je podle předpovědi jasná, bezvětrná noc. Tradiční odpolední bojovka, kdy se zacpanými a rozkopanými silnicemi plnými uzávěrek snažím opustit Brno, je ztížena tím, že je pátek. Na víkend chtějí z městských ulic zmizet všichni. Ale daří se, přece jen už vím, kudy. Přibližně v půl páté parkujeme na u pásu keřů v polích nad Vyškovem.

Jožka sedá na nové kolo, které jsme vzali sebou a rozjíždí se po okolí. Já v klidu stavím dvě pěvcovky a dravcovku. Je opravdu klid. Vzduch se téměř nehne a slunce hřeje. Nečekám, že by se něco chytalo a rozjezd se opravdu velice pozvolný. V síti se objevuje krásně žluťoučký letošní budníček větší a nějaký ten černohlávek. Dravci se moc neukazují, zaznamenávám přelet dvou poštolek a pochopa. Jejich pohyb je ale patrný na vzdálenějších polích. Všímám si dvojice motáků lužních a dalších pochopů. Pak už jen hřivnáči, hejnka špačků a lovící jiřičky.

Jožka se vrací až téměř za šera. Večeříme, pozorujeme hru barev a světel nad západním obzorem, chodíme kontrolovat sítě a citelně se ochlazuje. Posledními pěvci před stáhnutím jejich sítí, je předloňský retrap černohlávka a mladý kos.

S houstnoucí tmou se nad námi rozsvěcují stovky hvězd. Měsíc má podobu jen úzkého srpku. Na trávě i všem ostatním kondenzují kapky rosy. Brodím jí při kontrolách a říkám si, že příště už musím sandály nahradit uzavřenou obuví. O půlnoci přináším od Arnošta mladého a dosti netrpělivého samce kalouse ušatého. Budím Jožku, aby si ho prohlédl. Pták dostává pěkný déčkový kroužek a může se vrátit k lovu. Obloha je neuvěřitelná, hluboká, svítící, plná hvězd vznášejících se v prostoru.

Kromě mých kontrol se v noci nic neděje. První ptáky přináším zase až v pět ráno, kdy chladné barvy noci střídají nad východním obzorem hřejivější oranžové odstíny. Hned při první kontrole pozoruji rozlet dravců. Nevím, kde odpočívali, ale je jich asi dvacet. Většinou jsou to pochopi. Všichni letí ze stejného směru a končí někde v polích.

Dvě hodiny a je po rozletu všech těch drobků, které v noci stáhl z oblohy náš reproduktor. Kolem osmé kroužkuji poslední pěnici černohlavou. Celkem máme tři desítky ptáků, přibyly další dva retrapy černohlávků (jen letošní), Arnošt už dalšího dravci nepřilákal a teplota zase narůstá a vysouší bohatou rosu. Třetí noc letošních odchytů v polích je za námi.

odchycené druhy: budníček větší, pěnice černohlavá (12 ex., 3x retrap), pěnice slavíková (2 ex.), pěnice hnědokřídlá, rákosník obecný (5 ex.), rákosník zpěvný, rákosník proužkovaný, rákosník velký (2 ex.), slavík obecný, kos černý, drozd zpěvný, sýkora modřinka (2 ex.), kalous ušatý – 31 ptáků 13 druhů

Mírně naštvaný samec kalouse ušatého (Asio otus).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *