birdwatcher.cz

12.- 13.8.2017: Slavíci a rákosníci

Po akci v Chropyni si dávám krátký chrupec a odpoledne se sbírám do polí u Zouvalky. Je hlášena klidná noc beze srážek a bylo by škoda nechat si takovou příležitost utéct. Na místě jsem už po čtvrté odpoledne. Blízké strniště šněruje z jednoho konce na druhý traktor a obrací ho hlubokou orbou naruby. Nad ním poletuje řada dravců. V jeden moment tak nad traktoristou krouží 15 kání lesních, dva pochopi, pět poštolek, luňák hnědý a červený a samice motáka lužního. Na drátech elektrického vedení a na zemi pod ním posedává asi 120 hřivnáčů, na hroudách se zdržuje pětice krkavců a vysoko na obloze v termickém výtahu stoupá čáp bílý.

Natahuji osmnáctku napříč pruhem keřů a sleduji rostoucí hejno špačků, kteří kousek ode mě sedli do pole. Mohou jich být tak dvě tisícovky. Jsou hluční, ale přes sklo dalekohledu krásní. Tentokrát kolem letí letošní mladý moták lužní. Síť je až na výjimečnou pěnici hnědokřídlou, vrabce polního nebo pěnici černohlavou prázdná. Traktor opouští pole až kolem půl deváté. Beru dravcovku a jdu ji natáhnout na zbytek strniště. Pak už sedím na židličce u auta, popíjím merlot a sledují tmavnoucí obzor a pohasínající denní světlo. Ještě za šera se chytá kos a drozd. Oba mladí ptáci. Dnešní skóre je tedy šest rozdaných kousků hliníku a jeden špaček, který se ze sítě vytřepal ještě než jsem k němu došel.

Před půlnocí spouštím mix rákosníků se slavíkem tmavým. V noci je dost chladno. Svítící měsíc vyhnal z oblohy většinu drobnějších hvězd. Padá rosa a vítr, který ještě zvečera nadouval síť, šel taky na kutě. Síť visí zvadlá a tichá. Ve dvě si přináším prvního slavíka obecného, ve čtyři rákosníka zpěvného a pěnici slavíkovou a od páté hodiny si vždy přinesu pytlíků několik. Chytám do osmé hodiny. Mezitím objevují poštolky Arnošta u dravcovky. V jednu chvilku jich kolem něj krouží 14, ale chytá se jen jedna letošní samice. Svůj úkol Arnošt splnil. V osm už mám rozdaných 40 kroužků a zkontroloval jsem tři svoje retrapi. Ze čtyř slavíků je k mé velké radosti jeden tmavý. Nejpočetnější jsou pak rákosníci obecní a zpěvní a z pěnic se chytily kromě vlašky všechny naše druhy. Kdyby to klaplo, zkusím to tu ještě v týdnu. Uvidíme.

odchycené druhy: pěnice hnědokřídlá (5 ex., 2x netrap), pěnice černohlavá (4 ex., 1x netrap), pěnice slavíková (3 ex.), pěnice pokřovní, vrabec polní (5 ex.), drozd zpěvný, kos černý, slavík obecný (3 ex.), slavík tmavý, rákosník zpěvný (5 ex.), rákosník obecný (7 ex.), rákosník proužkovaný, poštolka obecná, sýkora koňadra (3 ex.), ťuhýk obecný (2 ex.) – 43 ptáků 15 druhů

Slavík tmavý (Luscinia luscinia) se objevil v síti po páté hodině ranní.

Jeden ze tří slavíků obecných (Luscinia megarhynchos).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *