birdwatcher.cz

12.-14.7.2019: Předehra k Nesytu

Začátek každoročního letního kroužkování na Nesytu je na spadnutí. V neděli večer by se měla natáhnout linie napříč rákosinami na jižní straně rybníka a pondělní ranní kontrolou to vypukne. Následovat bude desetidenní kroužkovatelský maraton.

K Nesytu přijíždíme už v pátek odpoledne a zabydlujeme se vzadu za váhovnou na okraji slaniska. Jsme tu v předstihu před samotným kroužkováním hlavně z toho důvodu, že dva každoroční účastníci této akce – Radek Lučan a Anička Koukolíková – se budou v sobotu v sedleckých lázních brát. V neděli plánujeme odjezd, abychom se následující pátek opět vrátili a vydrželi až do konce kroužkování, tedy do čtvrtka 25.7. Tento víkend pro nás znamená jen jakousi předehru ke skutečnému Nesytu.

V Sedleci jsme poměrně brzy, přesto nám o půldruhé hodiny uniká jedinečné pozorování pelikána bílého, který dlouhé minuty kroužil přímo nad sedleckými lázněmi, kde už se odehrávají první přípravy na svatbu. Pták pokračoval směrem k Mikulovu. Kdyby se nad krajinou nehonily bouřky, možná bych se ještě rozjel po okolí a zkusil pelikána najít, ale nechce se mi. Brzy si nacházíme v lázních svá místa, která se nám už opouštět nechce.

Sobotní svatbu sice ohrožují občasné dešťové přeháňky, ale v rozhodujících okamžicích obřadu pod mohutným jírovcem a pod širou oblohou svítí slunce. Areál sedleckých lázní je dokonalý a představuje důstojnou kulisu neopakovatelné veselici s více než stovkou hostí. Tančí se, pije a hoduje a ještě chvíli nad ránem, kdy se vracím k Lolkovi, se ke mně z pódia nese zpěv, zvuk kytar, bicích a tahací harmoniky. Dokonalé a nezapomenutelné.

Nedělní rozjezd je pomalý. Sedím na skládací židličce u Lolka a hledím na slanisko. Z oblohy se co chvíli ozve hlas vlhy a jednu chvíli se přede mnou mihne ostříž. Balím si svých pět birderských švestek a jedu se na chvíli projet po okolí. Z pozorovatelny u Sedlece zběžně prohlížím hladinu Nesytu. Jsou na ní stovky labutí. Z druhé strany od hráze zase dominují lysky. Bílá a černá. V dálce poletuje nad vodou s rybáky obecnými také jeden rybák černý.

Obnažené části dna Hlohoveckého rybníka jsou zarostlé bujnou zelení. Ptáci jsou v ní dobře kryti. Daří se mi zahlédnout 6 pisil a 5 tenkozobců. Pak se přemísťuji na hráz mezi Hlohoveckým a Prostředním rybníkem. Z jednoho rybníka na druhý přeletují rybáci obecní. Mezi volavkami se dají vidět na břehu Hlohoveckého i dvě volavky stříbřité. Hlasem na sebe upozorní dvojice orlů královských mířících někam k Lednici. Mělčiny Prostředního rybníka se dají z hráze poměrně dobře prohlédnout. Jednotlivě či ve skupinách se tu zdržují bahňáci. Poznamenávám si dalších 23 pisil a 4 tenkozobce. Samci jespáků bojovných jsou mnohdy v pestrých zbytcích svatebního šatu. Orientačně počítám husice liščí – 40 ptáků. Obloha černá, zvedá se vítr a hřmí.

Za Hlohovcem sjíždím po nové asfaltce k Výtopě. Bouřka mě obchází. Koukám do polí a kochám se žlutými plochami rozkvetlé slunečnice. Odpoledne opouštíme kamarády, Lolka i slanisko, ale od pátku tu už budeme celý následující týden. Tak zatím.

Samice ťuhýka obecného (Lanius collurio).

Drobná volavka stříbřitá (Egretta garzetta) na mělčině Hlohoveckého rybníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *