birdwatcher.cz

13.-14.10.2018: Noc patnáctá

Stále panuje babí léto. Po návratu z rodinného cyklovýletu podél Dyje přihazuji do kufru auta kufřík se sítěmi a kroužky, nakupuji v Lídlu tradiční nezbytnosti a jede se k Vyškovu na noční odchyt. Mírně pofukuje, ale vítr slábne. Pěvcovka do příčného průseku v pásu keřů, dravcova kus dál do pole, před ni na tyč posadit umělohmotného Arnošta a je nachystáno. Ještě než mizí slunce za obzorem, přináším od sítí drozda a koňadru.

K západu nade mnou přetahují desítky lindušek lučních (120 ex.) a 14 konipasů bílých. Podél pásu keřů letí k jihu skřivani (40 ex.). Koutkem oka zaznamenávám útok menšího dravce na Arnošta. Předpokládám, že jde o poštolku a jdu se podívat k síti. Tam mě čeká nezvyklé překvapení. Namísto poštolky v síti visí hned za Arnoštem dřemlík tundrový. Podle literatury mladý samec. Kroužek dostává už za šera a při jeho focení si musím přisvítit.

Srpek měsíce putuje oblohou nízko nad obzorem a brzy mizí. Nekonečná obloha je bez mráčku. Plní ji jen hvězdy, svítící planety a blikající letadla. Večer je oproti očekávání docela teplý. Ještě, než kasám pěvcovku, přináším od ní dva drozdy, rehka domácího a červenku. Pak ji balím, abych ji roztáhl zase až s půlnocí a pustil pod ní směsku hlasů budníčků a králíčků.

Ve dvě přináším od Arnošta mladého samce kalouse ušatého a ve tři se v pěvcovce objevují první pěvci – střízlík, černohlávek a červenka. Padá jen lehká rosa, vypadá to na ideální noc. V šest ráno lehce bledne obloha. Na povláčeném poli v mém sousedství sedí skřivani. Možná je přilákala nahrávka. Kdybych měl nataženo na ně, asi bych jim pár kousků hliníku rozdal. V keřích se začíná ozývat cvakání červenek. Ty pak kralují hodince mezi půl šestou a půl sedmou. Střídají je králíčci obecní. Náhle jsou všude. Jejich souvislý proud řídne v osm hodin. Arnošt láká poštolku. Pak už se chytá směska, ve které jsou kromě červenek a králíčků i nějací rehci zahradní, budníčci menší a později k desáté hodině koňadry. Po desáté prudce sílí vítr. Balím. Kromě dvou dravečků a sovy mi jedna osmnáctka dnes pochytala 77 pěvců. Krásně to táhlo, letošní patnáctá noc u Zouvalky vyšla na jedničku.

odchycené druhy: kalous ušatý, poštolka obecná, dřemlík tundrový, drozd zpěvný (8 ex.), kos černý, sýkora koňadra (6 ex.), rehek domácí, rehek zahradní (4 ex.), střízlík obecný, červenka obecná (25 ex.), pěnice černohlavá, králíček obecný (26 ex.), budníček menší (3 ex.), stehlík obecný – 80 ptáků 14 druhů

Dřemlík tundrový (Falco columbarius) – překvapení večera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *