birdwatcher.cz

13.3.2022: Slunečné, ale větrné dny

Den za dnem je jako přes kopírák: mrazivá noc, od rána pak jasná obloha, teploty jen kousek nad nulou a čerstvý vítr. Vítr, který snad už nikdy nehodlá odpočívat, zpomalit, uvadnout. Včerejšek jsem měl pracovní a dnes jsme s Pepem domluvení jen na krátký dopolední birding po okolí, jen kolem komína, řekl by motorkář, do jehož kůže se převtělím odpoledne.

Parkujeme na polní cestě na kraji Blučiny. Poslední týdny bez deště pořádně zahýbaly množstvím vody, která ještě donedávna stála na zdejším polním mokřadu. Před čtrnácti dny jsem se skrz led propadal nejméně do poloviny výšky gumáků. Teď je voda téměř pryč, zalévá jen stopy po chůzi. Hm, opravdu jsem zvědavý, jaké zde budou panovat podmínky na přelomu března a dubna. A hlavně, jak to bude s větrem. Doufám, že moje nadšené plány na odchyt chřástalů nevezmou za své.

Čejky na vedlejším poli zřejmě vůbec nebudou mít šanci hnízdit. Jen během naší půlhodinové návštěvy tam pobíhá čtyři nebo pět psů venčených svými páníčky. Elektrické dráty jsou plné špačků, od kterých se ozývají flétnové imitace žluv, ve vegetaci podél strouhy se objevují strnadi rákosní, jsou slyšet zvonci, stehlíci a konopky.

Pokračujeme na Měnín. Nad poli přeletují stovky špačků a desítky čejek a na obloze prozpěvují skřivani. Ledově pofukuje. Bereme to přes Moutnice a Těšany směrem k Újezdu. Před vesnicí stavíme v polích. Jsme v oblasti prameniště projímavé minerálky Šaratica. Během půlhodinové procházky máme v seznamu šest druhů dravců. Potěšil proletující raroh, káně rousná kroužící společně s dvojicí kání lesních a nízko nad zemí lovící samice pilicha. Kolem se honí nadržení zajíci  Pět nebo šest je jich vidět z jednoho místa. Už aby bylo teplo a zima už konečně skončila, říkam si. Čím jsem starší, tím tohle roční období hůře snáším. Příští zimu mizím někam do tepla, aspoň na chvíli, ať se děje co se děje.

Vracíme se k Brnu. Poslední zastávka je u mostu přes Ivanovický potok, který přetíná ulici Průmyslovou a mizí v retenční nádrži. V korytě potoka hledají potravu tři konipasi bílí, z keříku na kraji nádrže neúnavně vrže konopka a vysoké suché trávy vzlétne dvojice koroptví. Na dně nádrže je vidět deset čejek a hejnko špačků. I tady, téměř ve městě na obloze visí luňák červený. Tož tak, Pepe si připsal pár nových kousků do letošního seznamu a tím dnešní mise splnila svůj účel. Jestli všechno klapne, mohl bych už příští týden vytáhnout ven Lolka, přichystat čtverec na chřástaly a dát si první nocleh venku. Uvidíme.

Čejek chocholatých (Vanellus vanellus) je teď v polích spousta. Patří k prvním poslům jara.

A jaro prišlo i na zajíce polní (Lepus europaeus).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *