birdwatcher.cz

14.- 19.7.2015: Kroužkování na Nesytu

Kroužkování na Nesytu se už po několikátý rok stalo pevnou součástí našich letních plánů. Většinou jsme tu s rodinkou trávili dva tři dny, ale letos mu chceme dát trochu větší prostor. Rád bych se přiučil určování pohlaví a stáří ptáků v ruce a u Nesytu k tomu budu mít pod vedením zkušených kroužkovatelů ideální příležitost. V kalendáři mi tedy nápis „Nesyt“ spojuje hned šest dní od úterka 14.7. do neděle 19.7. Počasí je hlášeno snad až příliš letní s teplotami nad 30°C.
Na louce za váhovnou parkujeme Lolka a k němu stavíme stanovou předsíň, oproti minulým rokům luxus. Postupně tu vyrůstá celé stanové městečko. Rozpukaná váhovna stále ještě stojí a jako po desítky předchozích let bude kouzelně pitoreskní základnou ornitologům i tentokrát. Nesyt je na vysoké vodě a jeho rákosiny jsou plné sýkořic. Jen během prvního dne je jich okroužkováno více než 100. Jejich zvonivé džin džin nás doprovází celý zdejší pobyt. Ozývá se z rákosí i z keřů kolem váhovny, kam jsou ptáci vypouštěni. Hlavními kroužkovateli jsou Jožka Chytil a Radek Lučan, ale člověk se tu setká se spoustou dalších známých i neznámých tváří ornitologických nadšenců. Někteří sem jezdí už téměř 40 let a znají se s polovinou Sedlece.
Nejvíce ptáků se chytá po ránu. Tehdy je ještě chladno a procházka podél odchytových linií má největší kouzlo. Hned ve středu ráno tu pozoruje Radek přeletujícího ústřičníka a Jožka pak v sobotu rybáka velkozobého. Odpolední horka jsou k zalknutí. Občas se sice objeví nadějně deštěm vyhlížející mraky, ale rozpálený masiv Pálavy veškerou oblačnost zvedne do výše a rozpustí. Za celý pobyt padá snad 20 kapek deště. Během největších veder se sítě chodí kontrolovat co chvíli a část zdejšího osazenstva se míří osvěžit ke Kubovi na pivko nebo se jezdí vykoupat na Mušlovský rybník. V pátek se zvedá silný vítr. Zrovna sedíme ve stínu pod slunečníkem u Kuby, když se nedaleko nás s rachotem poroučí k zemi půl koruny mohutného stromu. I stanová předsíň našeho Lolka sebou pleská ve větru tam, kde vůbec nemá být.
Zpestřením pobytu je návštěva Karla Hudce, kterého doprovází menší štáb z ČT. Mají tu další natáčecí den jednoho z dílů televizní série Nedej se. Jednou z večera naletuje do sítí 125 břehulí, v noci se ozývají nahrávky křepelek a ze sítí v keřích za nádražím nosí Radek zase trochu jiné druhy, než se chytají v rákosinách. Stále je čemu se učit.
Stany i auta se během kroužkování objevují a zase mizí. Docela by mě zajímal absolutní počet lidí, kteří se tu během této akce vystřídají. K samostatnému pozorování vyjíždím za celou dobu jen dvakrát, ale kromě několika bahňáků nic zajímavého vidět není. V neděli odpoledne po opakované koupeli v Mušlovském rybníce odjíždíme. Akce Nesyt pro mě má stále neodolatelné kouzlo a neuvěřitelný náboj. A není to jen díky ptákům, ale především díky lidem. Díky moc pánové a dámy a příští rok ahoj.

„Váhovna“ je pro ornitology na Nesytu základnou už několik desítek let.

Rezavohrdlý samec křeplky polní (Coturnix coturnix).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *