birdwatcher.cz

16.8.2015: Teprve počtvrté na Tovačově

V noci tak dlouho blikaly blesky, až konečně zapršelo. Krátce a intenzivně. Ráno není po dešti ale ani stopy, vyprahlá půda vše okamžitě vstřebala. Využívám trochu chladnějšího rána a vyjíždím k Tovačovu – letos teprve počtvrté.
Přes Prostějov mířím na Vrbátky, ale odkalovačky u cukrovaru jsou vybagrované a vyschlé. Pokračuji tedy dál a zastavuji u krajnice kousek pod Štětovnicemi. Na strništích tu postávají volavky bílé i popelavé. Jedna popelavá si trochu bezradně pohazuje s uloveným hrabošem. Ze zbytků slámy vyčnívají siluety pochopů a kání, nad nimi poletují motáci lužní a poštolky. Krásná podívaná.
Od Hrdibořic do Dubu nad Moravou se opravuje silnice. Je sice neprůjezdná, ale dá se z ní sjet do polí. Východně od Hrdibořic se mi ukazuje raroh velký. Kolem polního letiště s obytnými karavany pokračuji k Dubu a od něj chci pokračovat dál na jih. Západně od městečka ale jezdí po poli traktor s bránami, což přilákalo spoustu šedivek a racků. V oblacích prachu také chvílemi mizí šest čápů bílých. I tady se po okolí pohybuje nejméně osm pochopů. Touhle dobou tady vloni všude poletovaly poštolky rudonohé.
Pak už je na řadě Hradecký rybník v Tovačově. Je znát, že těch horkých dní bez deště bylo v řadě za sebou víc než kdy jindy. Hladina je níž, voda zapáchá a čeří ji lopatkové kotouče k provzdušnění. Kdyby se daly dohromady všechny lysky, které jsem napočítal (710 ex.), byla by to pořádná hromada. Jedna z nich je z větší části bílá. Nepřekvapuje mě vysoký počet labutí (129 ex.), ale početné hejno hus velkých (117 ex.). Tolik jsem jich tu ještě neviděl. V zadní části pravé horní části rybníka se vytvářejí mělčiny. Právě tam odpočívají husyvolavky bílé a popelavékachny a několik kormoránů. V jejich blízkosti plavou čírky obecné, několik lžičáků a kopřivky. Občas se ozve křik rybáků obecných. Staří stále nosí rybky někam mimo rybníky mladým a občas je nějaké mládě pronásleduje. Na obloze se ozval i křik dvojice vodoušů šedých. Úplně v severním cípu pravé horní části rybníka postává menší hejno čejek, u kterých loví bekasiny otavní (20 ex.). Když tu už nějakou dobu stojím, objevují se i čtyři jespáci bojovní a dva břehouši černoocasí.
Pro úplnost se ještě jedu podívat ke Křenovskému rybníku. I tady jsou čtyři desítky hus velkých a téměř dvacítka velkých racků. Nad vodou loví sedm rybáků obecných. Obloha se vyčistila a teplota je zase nad třicítkou. Pro dnešek stačí.

Nahoře hejno čejek s břehouši a bojovníky, dole téměř bílá lyska černá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *