birdwatcher.cz

17.11.2017: Čečetka

Od začátku listopadu se naše příroda hemží invazí čečetek. Na avifu se objevují pozorování desítek, ale i stovek těchto atraktivních severských hostů. Kolegové kroužkovatelé roztahují sítě a libují si, jak snadno se smíšená hejna čečetek tmavých a zimních chytají. Říkám si, že bych to mohl také zkusit a nenapadá mě jiné místo, než tradiční stanoviště v polích u Zouvalky.

Pátek je volný a tak vstávám jako do práce, vyjíždím za tmy a ještě před rozedněním stavím osmnáctku napříč pruhem teď už opadaných keřů v polích. Keře jsou teď bez listí průhledné a nezůstalo na nich vůbec nic, ani žádné bobule, které by ptáky přilákaly. Pouštím mix hlasů čečetek a lezu zpět do auta. Ještě je šero a zima. Tráva je mokrá nočním deštěm. Není slyšet se ani pípnutí. Přibývá světla, ale v síti stále nic není. Blízko přistává hejnko kvíčal a ozývá se kos.

Druhá kontrola už je téměř za světla. Je něco po sedmé a v síti visí dva ptáci. Jedním je koňadra, ale druhý je čečetka zimní. Krásný starý samec s červenou čepkou, hrudí a téměř bílým kostřecem. Kochám se jím, dávám mu kroužek a pouštím ho zpět do keřů. Pak se jdu projít po okolí. Jsou vidět káně lesní, nad oranicí přeletuje poštolka, kus dál v hustších keřích potkávám několik úpolníků a cestou zpět k autu přistává na vrcholku vyššího stromu osm strnadů obecných. Síť je prázdná. Pokračuji procházkou až k asfaltce, kde potkávám Vlastíka Dobeše. Vypráví mi, kolik čečetek už tu viděl a že se mu poštěstilo i hejnko konopek žlutozobých. Paráda.

Do sítě už nic nepřilétá. Prázdná je už přes hodinu. Nemá cenu tu dál okounět. Balím, projíždím kousek místní asfaltky a pak se obracím zpět k Brnu. V podstatě se dá říct, že jsem byl úspěšný, byť to bylo jen o prsa. 🙂

Severský host – čečetka zimní (Carduelis flammea).

1 Komentář

  1. Radek Lučan

    Dodine, čečetky nejsou rákosníci – táhnou ve dne, to je vůbec s podivem, že se Ti nějaká takhle brzo ráno chytla. Nejlepší jsou nějaká místa spíše podél okrajů lesů nebo rozsáhlejší mozaika remízů a ruderálů třeba kolem potoků…Dají se chytat i odpoledne, aspoň mě se jich chytla odpoledne více než půlka. Zatím jich mám tak cca 150, ale některé dny to jde a některé ne. Lepší je sluníčko…Moc rád si tu občas počtu, díky, že to děláš! Vše nej!! Radek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *