birdwatcher.cz

17.-18.8.2018: Pohodová noc

Aladin za to může, Aladin a jeho modul zobrazující sílu větru. Už v podvečer totiž pro Vyškov ukazuje propad do hodnot téměř přisedajících k nulové ose, pak během noci lehoučké zvlnění a nárůst až zase někdy v sobotu dopoledne. Oblačnost mám být nepatrná a teplota i v noci nepůjde pod 18°C. Nedá se nic dělat, musím jít chytat.

Dnes je citelně tepleji než včera. Poté, co natahuji sítě, sedám do stínu auta a listuji si v novém čísle Ptačího světa. Je téměř bezvětří. Horký vzduch voní slámou. Během večera se chytá jen jedna pěnice hnědokřídlá a rákosník obecný. Když dostává kroužek rtuťnatý rákosník, reaguje na jeho nadávky krahujec. Prodral se keři, prudce z nich vylétl a málem ulovil mě.

Stejně jako včera si jdu s padajícím šerem sednout na konec pěvcovky. Je tu takový terénní schodek. Čekám, že dnes bude na hudebním festivalu dole na letišti živo. Zatím tam jen blikají světla a postavičky lidí se přesouvají od aut k pódiu a zpět. Kousek vedle mě vychází z keřů srnec. Prohlíží si mě, ale pak se v poklidu pase na mladém obilí zelenajícím se v posečeném strništi. Za ním vybíhá zajíc. Je tu klid. Jen na protější terénní vlně dvojice hledačů pokladů vyrazila s detektory kovu do polí. Na této straně pásu keřů je krásně vidět svítící Vyškov. Na té druhé pro změnu dorůstající měsíc v první čtvrtině, mé oblíbené čtyři planety a hvězdy. Stahuji pěvcovku a nechávám jen za Arnoštem svoji legrační dravcovku s nestejně vysokými poli, kterou jsem koupil za pár dolarů z Aliexpressu. Přesto slouží a pár sov a dravců už chytila.

Lehám si vedle auta. Od letiště se ozývají nějaké zvuky, ale rušivé nejsou. Mnohem větší kravál ke mně ale doléhá z druhé strany přes kopec. To je to období letních nocí. Podřimuji a chodíme dívat za Arnoštem. Nic. O půlnoci pěvcovku zase roztahuji a pouštím tradiční mix hlasů. Ve čtyři vytahuji prvního rákosníka obecného. Ti se pak chytají až do půl šesté. Všechno jsou to odraní staří ptáci. Někdy po šesté měním nahrávku za mix pěnic. Ptáci reagují pěkně. Největší radost mi dělá krásný mladý bělořit šedý a pak krutihlav. Tah pěvců utichá před osmou hodinou. Okroužkoval jsem něco přes čtyřicet ptáků. Stoupající slunce mi prohřálo spacák a začíná připékat. Po blízké asfaltce venčí dva psy nějaká blondýna. Je ji slyšet na stovky metrů, když se je snaží k sobě přivolat. Bylo to dnes pěkné. Nad polem stoupají k obloze dvě káně lesní kontrolované poštolkou. Jede se domů.

odchycené druhy: pěnice černohlavá (10 ex.), pěnice slavíková (6 ex.), pěnice hnědokřídlá (4 ex., 1 retrap), pěnice pokřovní, rákosník obecný (11 ex.), rákosník zpěvný (2 ex.), rákosník velký, rákosník proužkovaný, rehek domácí, červenka obecná, bělořit šedý, budníček větší, vrabec polní, krutihlav obecný – 42 ptáků 14 druhů

Elegantní bělořit šedý (Oenanthe oenanthe).

Vždy bizarně hlavu vykrucující krutihla obecný (Jynx torquilla).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *