birdwatcher.cz

19.11.2016: V dešti u jezer

Prší. Pršet začalo včera odpoledne a pršelo celou noc. Prší i teď po ránu. Co dělat. Vybavuji si starou birderskou pravdu, že i za špatného počasí se dají vidět zajímaví ptáci a sedám do auta. Poslední dobou bylo pár neobvyklých druhů k vidění na nádržích u Tovačova, což je můj obvyklý cíl, pokud jsme o víkendu v Pístovicích. Kousek nad Vyškovem se k dešti přidává mlha. Zdá se, že to bude ještě zajímavé. Během cesty se mi nechce ani zastavovat. Cedí bez přestávek. Na polích se zplihle krčí káně. Stěrače kmitají a za okny běží rozmazaná krajina.
Těsně před Tovačovem se naštěstí mlha vytrácí. Rozhoduji se začít u Annína a zajíždím k rozlehlému jezeru obleženému nesmrtelnými rybáři pobývajícími ve svých karavanech. Jako zázrakem se déšť mění jen v drobné krápání. Viditelnost je skvělá, jen půda pod nohama je nacucaná vodou a plná louží. Kousek ode mě je hejno lysek, pak chocholačky, občasný roháč a nakonec se pohledem zastavuji na potápce rudokrké. Pěkné. Pokračuji dál pěkně zleva doprava a narážím na turpana černého. No, tak to je ještě hezčí! Až daleko v jižní části, kterou mám za výběžkem břehu, sedí na vodě asi 250 racků bouřních. Tam si ještě zajedu. Přibližuji si protější břeh a mezi lyskami a několika čírkami nacházím kontrastně zbarvenou potápku žlutorohou. Super! Už teď jsem spokojený. Všechny tři druhy jsem letos viděl prvně. Všímám si ještě kaholky mezi chocholačkami a přejíždím na jižní břeh. A zase pěkně zleva doprava. S jednou lyskou se drží poměrně malý nenápadný samec zrzohlávky. Stále se potápí a loví. Pak nacházím 11 hoholů (M+10F). Nade mnou přeletují lindušky luční, objevuje se hejno čížků a odkudsi zpívá červenka a kos. Začíná zase pršet. Prohlížím postupně odletující racky a skupinky kachen s několika kopřivkami. Pak přelézám koleje, abych mrknul ještě na cíp dalšího jezera. Na mělčině tam sedí kormorán a dvojice husic rezavých. Musím se usmívat. Škoda jen, že nemám na rameni foťák, protože se husice zvedají a letí mi jen kousek nad hlavou. Jsem tu hodinu a hladinu mám docela prohlédnutou. Jedu k Troubkám.
Pískovna u Troubek je plná kachen, odhadem tak 1700 ptáků. Houstnoucí déšť zhoršuje dohlednost a musím dost napínat svoje levé ptáčkařské oko, abych našel osm hvízdáků, pět lžičáků, osm morčáků velkých, pět roháčů a pak už jen kormorány velké (120 ex.) na ostrůvcích a velké racky. Už se mi nikam nechce. Přiměřeně jsem si zabirdil a už se těším na jízdu se swingem proudícím z rádia. Prší víc a víc, nakonec mi to vyšlo docela pěkně.

S tím mým focením to jde od desíti k pěti. Tahle fotka turpana černého (Melanitta nigra) by se s notnou dávkou nadsázky dala nazvat jako minimalistická.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *