birdwatcher.cz

2.-3.9.2020: Pod úplňkem

Po několika deštivých dnech se zase dělá hezky. Vzduch je čistý a dohlednost ohromující. Ano, stojím zase v polích na temeni terénní vlny, kde koncem léta napínám příčně pásem keřů síť k nočnímu odchytu ptáků, a rozhlížím se po okolí. Země je hnědá vlhkostí a tyče do ní jdou samy. Pofukuje mírný Z vítr a oblohou plují obrovské trhance oblačnosti. Když stavím dravcovku, přeletuje kolem moták lužní a ze strniště se občas ozve útržek skřivaního hlasu. Křepelky už slyšet není. Nepočítám s tím, že bych teď navečer ještě něco chytil, spíše se chystám na dlouhou nudnou noc. Ptáci budou až ráno. Přesto ještě za šera kroužkuji pěnici hnědokřídlou, černohlávka a koňadru. Západ slunce si pro sebe nárokují mraky. Kryjí ho tlustou oponou.

Denní světlo, strašpytel, se brzy vytrácí. Asi se zaleklo noci, která s postupujícím koncem léta nabývá vrchu. Po osmé hodině jej ale zpět za ruku přivádí obrovský koblih měsíce v úplňku. Když měsíc vystoupí z mraků, svítí mi do obličeje jako silná baterka. Na vegetaci kolem se brzy leskne rosa.

Od půlnoci pouštím mix budníčků, pro změnu. První dva černohlávci se pohupují v síti ve dvě ráno, ale jeden z nich z kapsy vyskakuje a mizí. Ve čtyři přidávám slavíka a rehka zahradního. V půl páté se chytá skupinka červenek jako předzvěst druhu dominujícího na podzim nočním tahounům. Pak se to střídá, nějaký ten rákosník, pěnice, rehek zahradní či slavík. Kolem půl sedmé přilétá skupinka budníčků větších. V osm je po všem. Bez jednoho jsem rozdal 40 kroužků. Ve stínu keřů na své straně keřů čekám, až se ke mně přiblíží slunce a dělám pár fotek posledních chycených ptáků. Obloha je čistá, vzduch po studené noci stále chladný a zvedající se vítr vyloženě studí. Měsíc ztrácí na sytosti, ale stále visí vysoko nad krajinou. Mám příjemný pocit, když se ránem nového dne zase vracím do města. Mám příjemný pocit z té dlouhé studené noci a vlhkého rána s opeřenci.

odchycené druhy: pěnice hnědokřídlá, pěnice černohlavá (10 ex.), rákosník zpěvný (3 ex.), rákosník obecný, rákosník proužkovaný, slavík obecný (2 ex.), rehek zahradní (5 ex.), sýkora koňadra (2 ex.), červenka obecná (4 ex.), budníček větší (8 ex.), ťuhýk obecný, drozd zpěvný – 39 ptáků 12 druhů

Budníček větší (Phylloscopus trochilus).

Mladý sameček pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla), kterému se teprve čepička barví do černa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *