birdwatcher.cz

22.- 23.9.2017: Noc se sovami

Pořád jen prší a fouká, a když nefouká, tak prší a naopak. Navíc to nejhorší počasí zákeřně čeká vždy na víkend. Aladin v rouše Supermanově ale hrdinně a v poslední chvíli přináší zprávy o tom, že by noc z pátku na sobotu nemusela být zase tak špatná. To je voda na můj mlýn. O víkendu budeme v Pístovicích, takže hned po pátečním příjezdu balím fidlátka a jedu k Zouvalce do polí.

Po deštích je mokro a blátivo. Na druhou stranu není problém zapíchnout tyčky od sítí pěkně hluboko a bez námahy. Z drátů elektrického vedení mě pozoruje ťuhýk šedý a skupinka špačků. Na strništi posedávají káně a občas se ozve hlas krkavce. V šest večer už mám nataženu pěvcovku i dravcovku s Arnoštem obráceným k ní zády. Přechází krátká sprška a pak už se oblačnost trhá. K pěvcovce dávám repráček s hlasy budníčků. Brzy si ho všímá krahujec, který těsně podél sítě prolétá nízko nad zemí a zklamaně zase mizí. Mezi mraky prosvítají sluneční paprsky, které hřejí. Sedím na židličce u skládacího stolku a pozoruji okolí.

S padajícím šerem přináším od Arnošta první poštolku a z průseku drozda. Naproti se na obloze zhmotňuje tenoučký srpek měsíce. Otevírám víno a pak přenáším repráček k dravcovce a nechávám z něj tiše pokřikovat červenku. Na oblohu jakoby někdo z dlaní vysypal hvězdy. Teplota klesá, od úst mi stoupá pára.

Chystám si vedle auta celtu a spacák. Je půl deváté a už je tma. Dnes je astronomický den rovnodennosti. Při kontrole na mě z dravcovky svítí dva páry očí. Neuvěřitelné, patří pustovce a pálence. O hodinu a půl později tam na mě čeká ještě kalous ušatý. Obloha je stále plná hvězd. Jedna z nich padá. S půlnocí vypínám červenku a v průseku spouštím mix budníčků. Od dvou hodin ráno odtud přináším vždy jednoho nebo dva ptáky – pěnice černohlavé, červenky a rehka zahradního. V jednom z prostředních polí sítě dokonce nacházím mrtvého hraboše. Nejvíc ptáků se chytá těsně po rozednění. Pěvce mi zpestřuje Arnošt svými úlovky – dalšími třemi poštolkami a kání lesní. Od dravcovky se přes pole vždy vracím s pětikilovými blátivými bačkorami. Někdy po sedmé začíná zase pršet. Postupně všechno balím a poslední pěvce dokroužkovávám už v autě. Konečně jsem si zase přišel na své, rozdal jsem téměř 40 kroužků a teď se můžu spokojeně vrátit za rodinkou.

pozorované druhy: krahujec obecný, ťuhýk šedý, králíček ohnivý

odchycené druhy: poštolka obecná (4 ex.), káně lesní, kalous ušatý, kalous pustovka, sova pálená, drozd zpěvný (4 ex.), červenka obecná (8 ex.), pěnice černohlavá (7 ex.), pěnice pokřovní, rehek zahradní, rehek domácí, rákosník proužkovaný, budníček větší (3 ex.), budníček menší (3 ex.), sýkora modřina (2 ex.) – 39 ptáků 15 druhů

Kalous pustovka (Asio flammeus) a její žluté oči.

Kalous ušatý (Asio otus) s očima oranžovýma.

Sova pálená (Tyto alba) má oči černé.

Kalous pustovka (Asio flammea) – ještě jednou a v celé své kráse.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *