birdwatcher.cz

28.-29.7.2018: Rákosníci při úplňku

Celý den je vedro a i teploty se bezvládně povalují nad 32°C. Právě, když uvažuji o dalším výjezdu k Zouvalce, zatahuje se obloha a začíná hřmět. Přicházející déšť přináší úlevu, pročišťuje vzduch a lehce srazí úmorné teploty. Z mokrého asfaltu silnic stoupá pára.

Na svém odchytovém stanovišti natahuji napříč pásem keřů osmnáctku. Její síťovina je silnější a hlavně jsem ji ještě nepoužíval a proto není tak dotrhaná a záplatovaná jako její zasloužilejší kolegyně. A té síťoviny jsou na ní celé závěje. Dokonce je zavětrovaná a neshrnuje se ke kraji. Budu muset od Jacka Xu objednat další sítě, když teď po dlouhé době zase komunikuje. Nad polem tentokrát loví tři motáci lužní včetně krásného šedého samce a později pozoruji pět pochopů. Přijde mi, že letos je jich strašně málo. Zemědělci sekají ječmen z druhé strany keřů a tak natahuji dravcovku tam.

Končí letní den. Obloha je jasná, ale na severu, kousek nad Vyškovem, trčí k nebi mohutný černý trychtýř oblačnosti a nahoře, na jeho ploché kovadlině odletují jiskry od kovářských kladiv. Doufám, že se to bude posouvat zase k západu. Šeří se. Sedám na jeden z okrajů pěvcovky s výhledem na Vyškov. Začíná se plnit světly. Z šera se na poli ozývá hlas křepelky a koroptve. Cucám merlot a hledím do večerního klidu. Vpravo registruji kulatou lampu měsíce rázujícího oblohou. Chvíli čučím střídavě do dalekohledu a do foťáku. Prohlížím měsíční krátery i světla Saturnu a Marsu.

Od půlnoci opět vytváří reprák mezi keři iluzi lokality plné rákosníků zpěvných se slavíkem a ptáci na to brzy reagují. První se chytají už hodinu po půlnoci. Trychtýř mraků se roztahuje oblohou a přikrývá měsíc. Naštěstí už nejde o oblačnost bouřkovou. Ptáci přestávají táhnout. První se objevují v síti až po rozbřesku kolem páté hodiny. To už jsou mraky pryč. Zhruba tou dobou vymotávám ze sítě i jednu agresivní poštolčí samici. Ptáků je dnes víc. Většinu z nich tvoří rákosníci obecní (11 ex.) a zpěvní (5 ex.). Zpěvní se chytají spíše v noci a obecní po ránu. Kromě pěnice slavíkové a hnědokřídlé tahám ze sítě chvíli před jejím sbalením i mladou vlašku. Tu jsem tady ještě neměl. Posledním ptákem, který dostává kroužek, je pěnice hnědokřídlá, která přehlédla síť při úprku před krahujcem. Je zajímavé, že se během posledních dvou odchytů neukázala ani jedna pěnice černohlavá, která je tu jindy nejpočetnějším opeřencem.

Tentokrát nespěchám. Vychutnávám si ráno, protože vím, že po něm brzy bude následovat další tropický den. I teď přeletují k východu jednotliví rorýsi. V ulicích Brna už je asi vidět nebude.

odchycené druhy: rákosník zpěvný (5 ex.), rákosník obecný (11 ex.), rákosník velký (3 ex.), rákosník proužkovaný, vrabec polní (3 ex.), pěnice slavíková, pěnice slavíková, pěnice vlašská, poštolka obecná – 28 ptáků 9 druhů

Ptákům svítící úplněk při tahu vyhovoval. Jakmile ho překryly mraky, ptáci přestali létat.

Jedna mladá agresivní samice poštolky obecné (Falco tinnunculus) mě prvně donutila vzít si rukavice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *