birdwatcher.cz

31.8.2013: Vše se vrací do starých kolejí

Sobotní dopoledne na konci prázdnin. Vše se vrací do starých kolejí. Pro mě to znamená pár hodin v terénu. V šest, ještě za šera, nabírám Petra a jedeme k jihu. Táhnou bahňáci, ale míst, kde je lze pozorovat, je letos na jižní Moravě žalostně málo. Nad obzor šplhá červený sluneční kotouč a nízko nad poli se vznáší mlha. Chceme se podívat k jedné nenápadné lokalitě na Znojemsku, která si ale zaslouží utajení i v případě táhnoucích ptáků.

Na strništi vlevo od silnice zhruba v úrovni Šumic sedí hejno hus. Krása. Tohle mi chybělo. Vytahujeme stativáky a prohlížíme je. Před námi sedí asi 800 hus velkých. Postupně ještě padesátka přilétá a přibližně další padesátka sedí za terénní vlnou. Daří se mi najít a odečíst žlutý límec (H510). Jsem zvědavý odkud tato značená husa přilétla.

Na elektrických drátech ve vesnicích sedí hejna vlaštovek. Přijíždíme na lokalitu, která bývala touto dobou obvykle plná bahňáků. Dnes jich tu moc není. Hned první pohled přes dalekohled ale odhaluje dvojici lyskonohů úzkozobých. Minulý pátek (22.8.) jsem tu také jednoho viděl. Ten byl na rozdíl od dnešních ptáků velice plachý. Všechno jsou to mladí jedinci. Další druhy přibývají jen pozvolna – objevují se jespáci obecní, malí, bojovní a křivozobí, vodouši bahenní, jeden šedý, pisíci, spousta bekasin a trojice tenkozobců. Je fajn jen tak postávat nenápadně poblíž a pozorovat cvrkot kolem.

Následující lokalitou, na kterou už „je čas“, je břeh Novomlýnské zdrže VDNM u Strachotína. Cestou tam zastavujeme na hrázi mezi horní a střední nádrží. Na střední jsou vidět tři mladí racci malí. Další dva pozorujeme z hráze u Dolních Věstonic. U Strachotína toho krom rybářů a konipasů bílých moc není. Až po půldruhém kilometru narážíme na jespáka písečného, se kterým trávíme následující třičtvrtěhodinu. Tento pták je tak krotký, že ho Petr fotí jen z několika desítek centimetrů širokáčem. Slunce svítí sice ze špatné strany, ale svítí a obloha je čistá – zkrátka nádherné babí léto. Cestou zpět pozorujeme ještě orlovce říčního. Tradiční sobotní dopoledne v terénu se dokonale vydařilo.

Dvojice mladých lyskonohů úzkozobých (Phalaropus lobatus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *