birdwatcher.cz

4.9.2016: Starý dobrý birdwatching

Další noční chytání u Zouvalky jsem vyměnil za společenský večírek u sousedů na zahradě a stálo to za to. To je i důvod, proč vyjíždím na ptáky až po deváté ranní. Po delší době si chci vyzkoušet klasický birdwatching. Snad jsem to ještě nezapomněl.
Rád bych se podíval po nějakých bahňácích a proto si jako první lokalitu vybírám polovypuštěný rybník u Měrovic nad Hanou, odkud už několik zajímavých pozorování bylo hlášeno. K rybníku se pouštím polními cestami směrem od Kojetína. Dravci a volavky, těch je tu opravdu dost. Slunce pálí a za mnou se zvedají oblaka prachu. Na mělčinách podél břehů rybníka jsou vidět vodouši šedí a pisík. Stoupám si ke stativáku na hráz a projíždím vodní hladinu a vegetaci na březích. Vodoušů šedých je 10, pisíci 3, nacházím jespáka obecného a 3 vodouše bahenní. Bahňáci citlivě reagují na přelety pochopa, křičící žlunu zelenou opakovaně prohání krahujec. Pak pro změnu provokuje krahujce moták lužní. Když se zahledím k obloze, všímám si dost vysoko dvou orlů královských. Kdo by to řekl? Přibývají slípky, počítám 18 potápek malých, nad vodou prolétá ledňáček a téměř po půldruhé hodině, chvíli před odjezdem, zaznamenávám světlého vodouše bahenního, ze kterého se při vzlétnutí klube vodouš štíhlý. No ostuda, sice jsem tento druh už delší dobu neviděl, ale asi mi začíná chátrat postřeh.
Další lokalitou, ze které lezou díky systematickému pozorování Ondry Boháče, další a další špeky, je štěrkovna u Krčmaně. Hned po příjezdu mě vítá rodinka husic nilských s devíti mláďaty. Zdá se tu být pusto, ale z vyvýšeného břehu stačí podrobněji prohlédnout štěrkové ostrůvky a bahňáci jsou tady: kulíci píseční (2 ex.), jespáci křivozobí (5 ex.), jespáci malí (7 ex.), jespáci obecní (3 ex.), jespák šedý a několik běžnějších druhů. Celkem devět druhů. Paráda. Čerstvý vítr zvedá prachové čertíky, když spokojený po třičtvrtěhodince odjíždím.
Poslední lokalitou, kde by se dali zastihnout bahňáci a kterou mám po cestě na Prostějov, je odkalovací nádrž cukrovaru ve Vrbátkách. Ve vegetaci uprostřed barevné vodní hladiny nacházím jen jednoho vodouše kropenatého a dvě čejky. Pak už jen volavky, potápky malé a konipasi bílí. Čtyři hodinky dnešního cestování po střední Moravě jsou za mnou, bylo to příjemné setkání se starými známými a těším se na další. Pouštím klimatizaci a cestou zpět do Pístovic mě doprovází Tracy Chapman a její album Our Bright Future z roku 2008. Neuvěřitelná pohoda.

Rodinka husic nilských (Alopochen aegyptiacus) ze štěrkovny v Krčmani.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *