birdwatcher.cz

5.5.2018: Za lejsky malými

Druhým rokem bychom se letos měli s několika kolegy věnovat monitoringu lejska malého v lesích Moravského krasu. Vloni jsme procházeli rezervace a zjišťovali jeho výskyt. Letos bychom se měli zaměřit na loňská obsazená teritoria a navíc jsme si vytipovali podle loňských výsledků vhodné biotopy i mimo rezervace a ty chceme projít také. Lejsek malý patří k nepočetným zástupcům našich pěvců, kteří odlétají na zimoviště východním směrem. Zimu tráví pravděpodobně někde v severozápadní Indii a na naše hnízdiště se obvykle vrací až v první polovině května, aby v srpnu a v září zase zmizel.

V loňském roce jsem poctivě několikrát procházel čtveřici rezervací, kterou jsem měl na starosti, ale lejska malého jsem nezaznamenal ani v jedné. Letos se hodlám do „svých“ rezervací pro kontrolu opět vrátit, ale navíc se můj akční rádius rozšířil ještě o jednu, kterou mi kolegové přenechali a kde byl také jeden zpívající samec zaznamenán. Jsem zvědavý, jestli letos budu mít více štěstí než vloni.

Vyjíždím brzy po ránu a v půl sedmé už stojím připraven na kraji rozezpívaného lesa. Slunce svítí, ale fouká čerstvý vítr, který snad v lesních porostech nebude tak vadit. Beru to úžlabím vzhůru podél stružky tekoucí mezi příkrými svahy. Stačí pár minut a opravdu zaznamenávám zpěv lejska malého. Šplhám ještě výš do míst, kde se ozývá, natahuji síť a pouštím nahrávku. Pták utichá a se vzrušeným varováním se objevuje u sítě, do které se hned chytá. Je to krásný dospělý samec s cihlově červenou náprsenkou. Dostává kroužek a může letět.

Pokračuji dnem žlabu vzhůru a po několika stovkách metrů mi o ucho zavadí další zpěv. Na vhodném místě opět natahuji síť, lejsek s drnčivým varováním přilétá, ale zůstává v korunách stromů, kde ho doprovází i samička. Po chvíli se ale objevuje jiný samec, kterého ten první zahání. Párek odlétá a samec začíná zpívat o kus dál. Opět zkouším natáhnout síť, ale samec už o mě ví. Přilétá si mě prohlédnout a nevzrušeně pokračuje z vyšších větví ve zpěvu. Zjišťuji, že má kroužek, nejspíš kolegův loňský. Budu se sem muset ještě vrátit. Až do desíti hodin už žádného dalšího lejska malého nenacházím. I zpěv ptáků postupně ztrácí na intenzitě.

Přejíždím ještě k jedné ze svých rezervací, která ale zřejmě nárokům lejsků malých nevyhovuje, byť jde o starý bukový porost s roztroušeným podrostem. Nu což? Dnešní mise byla úspěšná. Konečně.

Lejsek malý (Ficedula parva).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *