birdwatcher.cz

8.7.2017: S Tómou na střední Moravě

Včera nás v Pístovicích navštívil Tóma Grim. Popili jsme, pokecali, déšť si při pohledu zpod přístřešku vychutnali a dnes dopoledne jedeme omrknout pár míst střední Moravy. Rozjezd je to v důsledku včerejšího společenského večírku trochu pomalejší, slunce už svítí dost vysoko, když vyjíždíme a navíc nechutně pálí. Po dlouhé době klasický birding.

Cestou do Chropyně se krátce zastavujeme u rybníčku Na hrázi v Kojetíně. Hladina je zarostlá okřehkem a uprostřed té zářivě světlé zeleně vykukují potápky malé, lysky a jeden u břehu se pohybující ostrov mladých kachen divokých. Na dřevech vyčnívajících z vody se vyhřívají dvě želvy a jako modrý meteor kolem prolétá ledňáček.

Pak už parkujeme nedaleko zámku v Chropyni a přecházíme k pozorovací věžičce u rybníka. Chtěli bychom mrknout na rodinku, které se po deseti letech na Moravě dočkala Zpěvanka, stará známá labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42. Na kraji rákosí je bohužel vidět jen její samec. Rodinka je zašita někde v skrytu. Nad rybníkem pokřikují racci chechtaví, kteří tu mají na ostrůvku kolonii, nacházíme dvě potápky černokrké, každou s jedním mládětem a samici zrzohlávky s pullíky dvěma. Rákosí se hemží rákosníky třech druhů. Je nehezky horko.

Následuje delší přejezd k pískovně u Troubek. Plovoucí umělé ostrůvky jsou obsazeny rybáky obecnými a racky chechtavými. Rybáků je kolem čtyř desítek. Někde poblíž se ozývá moudivláček.

Jezero u Annína je jedním velkým rekreačním centrem rybářů. Obytné přívěsy kolem břehů, do zlatova vysmažení rybáři, nafukovací čluny na vodě a pestrobarevné splávky velikosti kopačáků. Moc ptáků tu není. Zachraňují to jen roháči, jejichž početné rodinky brázdí hladinu společně s nafukovacími čluny.

Lenošná atmosféra horkého léta panuje i na Hradeckém rybníku. Nad jeho hladinou se tu a tam ukáže rybák obecný zoufale se snažící v té zapáchající zeleně kvetoucí břečce najít nějakou tu rybku. Je to hnus, kejdové jezero o výměře 165 ha. Jak odsud asi tak mohou chutnat ryby?  I těch potápek roháčů je tu letos mnohem méně než dříve. Kousek před křížem přeletuje hráz samice bukáčka a u kříže poletuje dvojice rybáků bahenních. Jsou tu čtyři nebo pět labutích rodinek a populace hus velkých se poslední roky také solidně rozrostla. Jen těch, které vidím z jednoho místa, je dobře šedesát. A slunce peče a voda smrdí a dusno je jak v prádelně. Moc tomu už nedáváme a vracíme se k autu. Vezu Tómu do Prostějova na vlak a pak už frčím zpět do Pístovic. Ještě stíhám poslední asi dvě písničky Klubu Evergreen na ČR2.

Dvě mladé labutě velké (Cygnus olor) – jedna bílá a druhá popelavá.

Racek chechtavý (Chrococephalus ridibundus) na startu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *