birdwatcher.cz

1.11.2013: Za odměnu

Více než týden jsem poctivě srůstal vybavený novou jizvou na břiše. Téměř celou tu dobu panovalo venku nádherné počasí a na birds.cz se objevovala stále nová a nová lákavá pozorování. Se skřípěním zubů jsem se nutil do trpělivosti a teskně koukal z balkónu alespoň po okolních korunách stromů. Dnes jsem to už ale nevydržel. Ráno mi vytáhli stehy a ještě dopoledne jsem vyrazil aspoň na chvíli ven, když už se má zítra počasí zase kazit.

Den je krásný, slunce svítí a panuje téměř bezvětří. Zastavuji u pole pod Pohořelicemi. Je zajímavé, jak to tu teď na mě působí jinak po přečtení knihy Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Přesně tady se to odehrávalo. V poli je vidět jen několik kání lesních a nade mnou přeletují skřivani polní. Z blízké bažantnice sem zaznívá střelba, dneškem začíná doba lovu drobné zvěře. Když už chci odjet, tak se nad vzdáleným polem ukazují husy. Letí směrem k Novoveskému rybníku. Tam bude má příští zastávka.

Od hráze jsou nějací ptáci na hladině vidět. Jedu směrem na Vlasatice a pak jdu pěšky k jižnímu břehu rybníka. Kolem prolétá samice pilicha a za stromy, které mi brání ve výhledu na hladinu, je slyšet hlasy přistávajících hus. Paráda. Jsem tu právě včas. Na rybník postupně dosedá asi 2500 hus. Převládají husy běločelé, ale je tu také cca 200 polňaček a 50 hus velkých. Během několika minut objevuji husu velkou s červeným límcem T04, o chvilku později první bernešku rudokrkou a pak husu polní s bílým límcem s kódem začínajícím písmenem A. Další písmena se mi nedaří přečíst a husu ztrácím. Nacházím si trochu jiné místo a pouštím se znovu do prohlížení. Znovu berneška rudokrká, pak druhá, pak trojice a hele – husa s bílým polem jdoucím na temeno, výrazným žlutým kroužkem kolem oka a malým růžovým zobáčkem. Musím se usmívat, mám před sebou krásnou dospělou husu malou. Stačí se pořádně podívat, abych si všiml, že se u ní drží ještě jedna. Ta sice nemá tak velké bílé pole na hlavě, ale další znaky jsou zřejmé. Dlouhou dobu u nich zůstávám. Pak pokračuji dále a objevuji husu polní s bílým límcem. Tentokrát se mi daří odečíst celý kód – AGC. Husy, které před tím krylo vlevo rákosí, vyplouvají na hladinu. Teď vidím celé hejno a znovu je procházím. Opět nacházím dvojici hus malých a tentokrát celkem šest bernešek rudokrkých. Užívám si dokonalé pozorování se sluncem v zádech. Tohle mám za odměnu za tu srůstací abstinenci. Hejno prohlížím ještě několikrát. Husy malé se mi daří nalézt třikrát po sobě. Co víc si přát?

Starý rybník je upuštěný jen mírně. Až v jeho severní části jsou vidět velcí racci (47 ex.) a volavky popelavé (17 ex.).
Teď mě čeká ještě Vrkoč. Napřed od výtažníků na severu a pak od hráze. Rybník se rychle napouští. Na mělčinách je kromě tří set čejek také šest kolih. Na rybníku Nohavice je v početném hejnu poláků velkých a chocholaček také pětice zrzohlávek a zajímavá dvojice složená ze samce hohola a samice morčáka malého. No nebudu to přehánět. Ještě oběd v Ivani a rychle domů. 🙂

Trojice bernešek rudokrkých (Branta ruficollis) v hejnu převážně severských husí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *