birdwatcher.cz

1.12.2013: U ranního rozletu

Po ochlazení mi někdy v polovině minulého týdne volal Petr Navrátil, že právě projíždí kolem Novomlýnských nádrží, jejichž hladina je přeplněna husami. „Tak jsou tady“, říkal mi, „o víkendu sis stěžoval, žes žádnou neviděl a teď jsou jich tu tisíce“. Abych si udělal představu o jejich počtech, vstávám za tmy a jedu se podívat na jejich ranní rozlet.

Na hrázi mezi horní a střední nádrží jsem v sedm ráno. Panuje téměř bezvětří. Z šera se ozývá zpěv střízlíka a kvičení chřástala vodního. O pár minut později mi nad hlavou přeletuje v menších skupinkách 13 volavek bílých. V SZ cípu Věstonické zdrže je na hladině odhadem 3500 hus. Jak přibývá světla, zjišťuji, že jde většinou o husy běločelé a několik stovek hus velkých. Prohlížím jejich sevřené řady a daří se mi zachytit dvě bernešky rudokrké a husici rezavou. V 7:30 se z nádrží zvedají první hejna. Směřují k západu. Od Pasohlávek je provázejí výstřely. Během hodiny odlétá tímto směrem asi 12800 hus. Jak světla přibývá, daří se mi přehlédnout celou nádrž. Také k východu odlétají husy, ale o jejich počtech nemám přehled. Zhruba ve čtvrt na devět tím směrem letí asi 1150 ptáků a na hladině zůstávají rozptýleny ještě asi tři tisícovky hus. Petr měl pravdu. Dnes ráno tu mohlo nocovat odhadem 17000 hus.Na druhé straně hráze je na horní nádrži stále hejno chocholaček a poláků velkých, mezi kterými jsou čtyři kaholky. Z druhé strany od Brodu nad Dyjí jsou vidět dvě potáplice severní.

Po asfaltce v polích objíždím Drnholec. Na jednom zarostlém poli sedí 16 kání lesních. Volavka popelavá právě konci zobáků svírá uloveného hraboše, kterého pak polyká.
Je zajímavé, že po husách není v polích ani památky. Všechny tradiční místa jsou prázdná. Dostávám se až k menším rybníčkům, na kterých je shromážděno asi 1200 kachen. Mezi nimi je také 34 hvízdáků a samec ostralky. Několikrát z bahen kolem břehu slyším hlas lindušky horské. Vidím ji ale jen za letu a podrobně si ji prohlédnout nemohu. Hlas ale sedí.

Vracím se zpět, abych prohlédl Starý rybník. Ten je úplně vypuštěný. Z Vrkoče se sem přestěhovalo pět kolih. Jinak jsou tu jen volavky popelavé, racci chechtaví a bouřní. Krátce se zastavuji ještě u Vrkoče a cestou do Brna u skládky odpadků v Žabčicích. Kromě desítek racků nade mnou přeletuje i trojice konipasů bílých.

Dvojice potáplic severních (Gavia arctica) se zdržovala na horní nádrži u Brodu nad Dyjí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *