birdwatcher.cz

1.11.2014: Dušičkový Tovačov

První listopadový den přichází s vpravdě dušičkovým počasím. Z rádia sice hlásí slunečno, ale východní Morava si prý může zachovat mlžný opar po celý den. Zatím to tak vypadá. To už sedím v autě a mířím k Tovačovu. Už jsem tam hodně dlouho nebyl.
První zastávka je u Troubecké pískovny. Říkám si, že mám nakonec štěstí. Po jasné noci mohla být krajina skryta v husté mlze. V oparu se sice ztrácí druhý konec vodní hladiny, ale vidět je docela dobře. V hejnech kachen bíle svítí samec hohola, vedle kterého se drží samice. Plovoucí ostrůvky obsadili kormoráni a kolem přeletuje konipas bílý. Panuje téměř bezvětří, ve kterém se nese krákání havranů.
Dohlédnout na druhý konec rozlehlé pískovny u Annína je náročné. Až kdesi vzadu jsou vidět siluety roháčůkachen a lysek.Roháčů počítám 28.
Těším se ale na Hradecký rybník, který je po výlovu. Levá dolní část je na bahnech, která obsadili racci chechtavíbělohlaví avolavky popelavé. V jedné skupině velkých racků je tmavší a subtilnější mladý racek žlutonohý. Částečně upuštěná je také pravá horní část. Ptáků je tu habaděj – desítky volavek popelavých a bílých a stovky čejek. Když si je podrobně prohlížím (je jich tisícovka), nacházím 65 kulíků zlatých, tři jespáky bojovné a 11 jespáků obecných. Občas se mrak čejčích těl zvedne a černobíle zabliká. Podél břehů se prohánějí ledňáčci a ve zbytcích vody, která se hemží hřbety ryb, loví racci. Z oblohy se občas ozve skřivan a opakovaně jsou slyšet trumpetky severských hýlů obecných. Zpod břehu vylétají tři bekasiny a na mělčinu se posadil mladý orel mořský. Další důvod, aby se čejky zvedly a protáhly si křídla. Některé pak sedají jen kousek od mohutného dravce. Cestou zpět potkávám Luboše Doupala, který zmiňuje pozorování tří bernešek rudokrkých a jedné bělolící od Hodonína. Tak už jsou tady. Těším se na příští výlet na jižní Moravu. Snad se už také dočkám nějakého většího hejna severských husí. Je to vždy dobrodrůžo zjišťovat, jestli některá z nich nemá límec. Cestou k autu se nad rybníkem objevuje trojice hus běločelých. Jako by tušily, že na ně právě myslím.

Bahnité dno rybníka okupovaly stovky racků chechtavých (Chroicocephalus ridibundus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *