birdwatcher.cz

9.11.2014: Konečně husy

Včerejší déšť a rodinné oslavy mě pustily do terénu až dnes. Stále je zataženo, lehce mlhavo, ale už neprší a je docela teplo. Ráno nespěchám. Městskými ulicemi mířím k jihu v době, kdy už jsou trávníky obsazeny havrany a kavkami. Dnešním cílem jsou husy. Už tu určitě nějaká menší hejna budou a já bych si je strašně rád po dlouhé době zase prohlédl.
Prvních 400 ptáků nade mnou táhne k severu někde v úrovni Smolína. Bohužel nevím, o jaký se jedná druh.
Pak mě napadá mrknout ke skládce u Žabčic. Kdosi tu už stojí se stativákem. Racci (chechtaví a bělohlaví), kterých jsou stovky, právě víří ve vzduchu a rozletují se do polí. Stojím severně od skládky a racci nade mnou proudí zhruba k SZ a sedají o dva kilometry dál. Nad polem loví samice pilicha.
Pak se jdu projít od silnice na Přibice ke Starému rybníku. Je na plné vodě. Podél břehů je na hladině 1200 kachen, několikčírek obecnýchroháčů a hus velkých. Z oblohy se ozývají běločelky. Zhruba čtyřicítka jich přeletuje k západu. Je mezi nimi i pár hus polních.
Kolem Mariánského Dvora se dostávám k Novoveskému rybníku. Ten je upuštěný, lemovaný rozsáhlými mělčinami. Parkuji tradičně u silnice směrem na Vlasatice. Z rybníka jsou slyšet hlasy běločelek. Už teď vím, že tu nějakou dobu zůstanu. Ve stativáku jsou vidět převážně husy běločelé. Jsou jich zhruba tři stovky. Hus velkých je 80. Vzadu na mělčině postávají a poletují tři stovky čejek a odkudsi je slyšet pískání kolihy. Část husího hejna je docela blízko v mělké vodě přede mnou. Kochám se, užívám si pozorování severských hus, na které jsem se tak těšil. Je mezi nimi i jedna husice liščí.
Po hodině si říkám, že bych se měl ještě stavit na hrázi mezi Mušovskou a Věstonickou zdrží VDNM. Je čas, kdy se husy vrací z polí na vodu, aby se napojily. Nějaké by tam být mohly. Napřed prohlížím Mušovskou zdrž. Přede mnou loví padesátka kormoránů, na vodě je rozprostřeno 12 roháčů a potápí se tu samice hohola. Mezi ostrůvky na Věstonické zdrži právě přilétají menší hejna husí a doplňují tak ty, které tu už jsou. Některé jsou pěkně čitelné. Ty nejvzdálenější jsou ode mě vzdáleny cca 1200 m a právě mezi nimi nacházím jednu bernešku rudokrkou. Je to tak na hraně viditelnosti a divím se, že jsem si jí vůbec všimnul. Celkem je tu 800 hus běločelých, 300 hus velkých a 40 hus polních. Už nám to začíná. Už se blíží doba, kdy je zase budu hledat v polích a prohlížet jejich hejna.

Mělčiny Novoveského rybníka s husami, kachnami a čírkami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *