birdwatcher.cz

11.-12.8.2018: Několik ptáků z polí

Přechod studené fronty z pátku na sobotu měl přinést vydatný déšť a dramatický pokles teplot. V noci sice zapršelo, teploty chvíli spadly na příjemných 25°C, ale brzy začaly zase šplhat ke třicítce. O jednu víkendovou noc jsem tak přišel, ale tu další, ze soboty na neděli, už hodlám trávit venku u sítí.

U vyškovského Lídlu mám sraz pozdě odpoledne s kamarádem Martinem, který sebou má devítiletou dceru. Já mám pro změnu v autě Jožku. Starší kluky jsme odlifrovali na týdenní tábor a tak jsme teď pro nás trochu nezvyklá rodinka s jedním dítětem.

Pofukuje Z vítr, oblohou se honí mraky, ale je příjemně. Teploty stále ještě nedosáhly k tropické třicítce. Natahujeme osmnáctku keři a dravcovku s plastovým výrem Arnoštem na pole. Blízké dráty elektrického vedení jsou obaleny stovkami špačků. Pokřikují, slétají do strniště a zase se vracejí. Občas se ukáže straka, hřivnáč nebo skupinka hrdliček divokých. Z dravců se objevuje jen káně a několikrát se přilétá podívat poštolka.

Ještě za světla se chytají dvě pěnice hnědokřídlé. Pak už nic. Obloha se čistí a objevují se hvězdy. Moji noví pomocníci jsou nadšení z planet, které jim stativák se šedesátinásobným zvětšením může trochu přiblížit. Největší úspěch tradičně slaví Saturn se svítícím prstencem. Padají také hvězdy – Perseidy. Až do noci jezdí na druhé straně pásu keřů z jednoho konce lánu na druhý orající traktor. Je daleko. Pak se jeho zvuk nebezpečně přibližuje. Přibíhám k němu tak akorát, abych zabránil tomu, že mi najede do dravcovky. Světlem z baterky ho naviguji v bezpečné vzdálenosti od Arnošta. Odjíždí a konečně se dostavuje noční ticho a klid.

Koukáme ještě na světla Vyškova a po půlnoci se jde spát. Měsíc nesvítí. Je příjemně chladno a padá rosa. Hodinu co hodinu nacházím pak sítě prázdné s výjimkou jednoho netopýra, který zvládl do síťoviny vykousat díru. Rozednívá se pomalu a zase o něco později než před týdnem. Teprve po páté hodině se objevují další pěvci. V noci jsem hrál rákosníka zpěvného a slavíka tmavého. Kroužkuji tedy několik rákosníků zpěvných, obecných a velkých a jednoho slavíka obecného. Později přibývá už jen nějaká ta pěnička, rehek domácí, vybledlý sedmihlásek hajní a na závěr díky trpělivému Arnoštovi poštolka. Celkem to bylo jen pár ptáků, ale i tak to bylo pro Martina a Anetu nové a nevšední. I nepřítel spaní pod širákem, Jožka, to zvládl. Snad by mohla vyjít nějaká noc zase příští víkend nebo i přes týden. Pak už bude následovat Červenohorské sedlo.

odchycené druhy: pěnice černohlavá, pěnice slavíková, pěnice hnědokřídlá (3 ex., 1 retrap), rákosník obecný (2 ex.), rákosník zpěvný (2 ex.), rákosník velký (3 ex.), rákosník proužkovaný, rehek domácí, slavík obecný, sedmihlásek hajní, poštolka obecná – 17 ptáků 11 druhů

Pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis) chycená po sedmi týdnech, za které stačila nabrat 2,5 gramu.

Nenápadný sedmihlásek hajní (Hippolais icterina).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *