birdwatcher.cz

7.-8.8.2018: Od sedmi do sedmi

Z Brna odjíždím kolem půl šesté a za necelou hodinku už parkuji v polích nad Vyškovem. Svlékám se do půli těla. Tropické teploty panující po většinu dne naštěstí díky pokročilé hodině mírně polevují. Krajinou se lokálně sune šedivá oblačnost, ze které by mohla vypadnout i nějaká ta dešťová přeháňka. Jsem zvědavý, jaká bude noc? Minulou sobotu nás odsud i s pomocníky v podobě mých synků vyhnala až za tmy bouřka. Vysoko nade mnou přeletuje k JZ letka čtyř těžkopádných volavek popelavých. Na strništích pobíhají zajíci a z přízemí keřů kousek od mé nohy se krátce ozývá podivný křik patřící snad kolčavě. Natahuji sítě a s chutí si jdu vypít pivko, které jsem si vzal před odjezdem z lednice a pečlivě je zabalil do svetru. Chutná báječně. Pak sedám na židličku a koukám do krajiny. Pořád dost fouká, ale není to nic strašného. Několikrát se přede mnou třepotá lovící poštolka. Arnošt na druhé straně křovin zůstává ale bez povšimnutí.

S přicházejícím šerem se chytají dva černohlávci a přepeřující samec strnada obecného. Vypadá to na bezměsíčnou noc. Objevují se první hvězdy. Říkám si, že vlastně ani tak nezáleží na tom, co chytnu. Samozřejmě, že každá kontrola sítí je vždy napínavá, ale tyhle večery a rána pod vysokou oblohou mají kouzlo samy o sobě.

Noc je teplá. Ležím přikryt jen celtou a otravují mě komáři. V sítích není ani pírko až do pěti do rána. To kdybych tušil, tak bych se pořádně vyspal. I pak se toho moc nechytá. Ještě před rozedněním se na obloze objevuje červenavý srpek ubývajícího měsíce. Má stejnou barvu jako při svém zatmění. Kromě obligátních rákosníků a pěnic se v síti ukazuje krásný budníček lesní, mladý lejsek šedý v peří bez poskvrny a při poslední kontrole v sedm hodin i mladý ťuhýk obecný. Tou dobou vytahuji také mladou poštolku, jediného dravce, kterého Arnošt nakonec přilákal. Překvapuje mě, že se chytila úplně tiše, bez křiku, kterým obvykle poštolky provázejí objev plastové atrapy výra. Na blízkou kukuřice pokřikují stovky špačků. Začíná další horký den. Je čas vyrazit do práce.

odchycené druhy: pěnice černohlavá (8 ex.), pěnice slavíková, pěnice hnědokřídlá (3 ex.), rákosník obecný (4 ex.), rákosník zpěvný (2 ex.), rákosník velký (3 ex.), strnad obecný, lejsek šedý, rehek domácí, budníček lesní, drozd zpěvný, poštolka obecná, ťuhýk obecný – 28 ptáků 13 druhů

Mladý lejsek šedý (Muscicapa striata) s krásně rozostřenými křídly a ocasem.

Elegantní budníček lesní (Phylloscopus sibilatrix).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *