birdwatcher.cz

12.-13.9.2020: V polích

V sobotní dopoledne vyjíždím do polí s rodinkou. Chceme se podívat k Letonicím, odkud vloni touto dobou pocházela řada zajímavých pozorování a kde byli i letos již opakovaně pozorováni například kulíci hnědí. Říkám si, že jestli potkáme větší množství dravců, postavím Arnošta do polí a natáhnu za ním síť.

Ve zvlněném terénu východně od vesnice je opravdu dravců celá řada. Na strništích postávají desítky kání, nízko nad poli loví pochopi a výš se na obloze motají skupinky poštolek. Zastavujeme na několika místech podél polní cesty, prohlížíme okolí stativákem, nasloucháme a užíváme si pěkné slunečné dopoledne. Na kraji NPP Větrníky parkuje asi patnáct aut a kolem poletují modely letadel. V jednu chvíli, když Pepe prohlíží obzor směrem na Bohaté Málkovice, nalézá těsně pod horizontem skupinu ptáků odpovídajících velikostí, proporcemi i chování velkým kulíkům, v tomto případě opravdu jedině kulíkům hnědým. Jde o pět ptáků, ale jsou vzdáleni tak, že na nich nejsou patrny žádné výrazné znaky opeření. Vydáváme se blíže. Procházím pak kus polí, kde by kulíci mohli být, ale nenacházím je. Škoda. Tito ptáci mohou být mezi hrudami podmítnutého strniště velice nenápadní, jak jsme si ověřili při jejich pozorování před několika lety na Znojemsku. Stavíme alespoň na chvíli Arnošta a během následující hodiny těsně po poledni chytáme pět poštolek. Všechno jsou to mladí ptáci.  Jedna samice má téměř holou pelichající hlavu a vypadá jako malý sup.

Poštolka obecná (Falco tinnunculus) s přepeřující hlavou.

Odpoledne vyjíždím zhruba stejným směrem, abych si dopřál noční odchyt u Zouvalky. Chvíli mi trvá, než se polními cestami dopracuji ke svému průseku v keřích, protože zde dobíhají nějaké závody aut a všechny příjezdové cesty jsou uzavřeny zákazem vjezdu. Pofukuje mírný jižní vítr a stále je víceméně slunečno. Stavím pěvcovku a pak si chystám do pole dvě bahňákovky postavené do tvaru písmene V. Namíchal jsem mix lelka a výrečka a v noci bych ho rád vyzkoušel. Nepočítám, že by se něco chytilo. Jsem v polích téměř bez vegetace a daleko od lesů. Za pokus to ale stojí, když právě běží tah lelků.

Už kolem šesté se ve vzduchu začínají míhat mohutné siluety netopýrů rezavých. Loví těsně nad sítí. Jsem zvědav, kolik děr mi v ní přibude. Kroužkuji tři černohlávky. Večer je nezvykle teplý. Brzy se stmívá. Ještě za šera si přináším lindušku lesní. Pak už pouštím drnčivou nahrávku u bahňákovek. Obloha brzy poblikává hvězdami. Sedím pod ní až do desíti hodin. Pak co hodinu obcházím sítě. Ve světle čelovky se všude kolem třpytí hustá rosa.

Drnčení lelka výrazně přehlušuje mix budníčků, které pouštím pod pěvcovkou. A podle toho vypadá i ranní rozlet. Zřejmě se mi z oblohy nepodařilo stáhnout vůbec žádné pěvce. Vše co chytám, jsou jen ptáci vyskytující se v keřích po okolí. Samozřejmě, že ani do bahňákovek se nic nechytá. Přesto v jedné z nich zeje nádherná, asi padesáticentimetrová díra. No čo už? Byl to jen takový pokus. Z pěvců se překvapivě ukazuje ještě slavík a rákosník velký a já celkem rozdávám 25 kroužků.

Balím to před osmou. To už se ve vzduchu ozývají další lindušky lesní, nad keři pátravě přeletuje sojka a někde nedaleko křičí poštolka. Už se těším, až příště vyrazím cíleně zase na dravce. Ale ani tato patnáctá letošní noc na Zouvalce nebyla určitě ještě poslední.

odchycené druhy: pěnice černohlavá (14 ex.), pěnice hnědokřídlá, linduška lesní, slavík obecný, červenka obecná (3 ex.), rehek zahradní (3 ex.), cvrčilka zelená, rákosník velký – 25 ptáků 8 druhů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *