birdwatcher.cz

13.12.2015: S Pepem na ptákách

Omladina je u babičky a oproti včerejšku to vypadá dokonce na slunečný den. Pepe projevil zájem o terén a tak dnes vyrážíme pod Pálavu spolu. Zprvu je ještě obloha kryta oblačností, ta ale z větší části mizí a objevuje se modrá obloha.
Nejprve zastavujeme na hrázi mezi Mušovskou a Věstonickou zdrží VDNM. Vodní hladinu jen mírně čeří slabý JZ vítr a je docela teplo. Po slunci prohlížíme Mušovskou zdrž. Kousek od nás loví potáplice severní a až daleko u Pasohlávek je u hejna chocholaček a lysek vidět krásný samec turpana hnědého. Mlha, kterou jsme projížděli cestou z Brna, je pryč a dalekohledem vylepšenému oku se nabízí nádherný výhled do dálky. Na Věstonické zdrži kralují kormoráni a mezi ostrůvky se zdržují hlavně husy velké (několik desítek) a racci bělohlaví.
Slunečné počasí nemusí vydržet dlouho, proto se rozhodujeme pokračovat do Klentnice, kde chceme v lomu navštívit zedníčka. Přes Pernou jsme tu za pár minut. Bílé skalnaté stěny jsou už krásně nasvícené sluncem. Zedníčka objevuje asi po deseti minutách Pepe. Šplhá uprostřed stěny a hledá hmyz. Z naší vzdálenosti působí velice subtilně a jako vždy si s údivem říkám, jak odolný to musí být ptáček, vzhledem k jeho hnízdištím kdesi vysoko v drsném horském prostředí. Ve čtvrtek ráno jsem ho tu také zhruba od půl desáté pozoroval. Na opačné straně lomu se dokonce ukázal i druhý pták, kterého ten první zahnal až k Sirotčímu hrádku a pak se sám zase vrátil. Ta jejich vzájemná vnitrodruhová nesnášenlivost mimo hnízdní dobu zřejmě platí. Se zedníčkem tu zůstáváme jen slabou půlhodinku.
Sjíždíme dolů k Novomlýnské zdrži. Hladina je stále klidná, slunce mírně hřeje, z keřů křičí žluna zelená a vůbec je dnes výjimečně vlídné počasí. V okolí se pohybuje 68 morčáků velkých, 39 roháčů a směrem k Pavlovu točí termiku dvojice orlů mořských a jeden orel královský. Když pak stojíme na hrázi u Nových Mlýnů, přeletuje nad námi cvrčala a charakteristicky se ozývá. Přibývá dalších zhruba 70 morčáků velkých, desítky racků chechtavých a bouřních. U bývalého Šakvického rybníka nás čekají dvě potáplice severní a jedna potápka rudokrká. Za Šakvicemi pak další potáplice severní, jedna potáplice malá a téměř na druhé straně nádrže je vidět obrovské lovící hejno kormoránů čítající nejméně 1200 ptáků. V dálce jsou na břehu směrem ke Strachotínu vidět postavičky s fotoaparáty. Zdá se, že sněhule je dnes zavedly dost daleko od obvyklých míst, kde se zdržují. Zastavujeme pak ještě u Dolních Věstonic, kde sčítáme hejnko sedmadvaceti hoholů a tím náš výlet pod Pálavu končí.
Cestou zpět je vidět na Věstonické zdrži asi stovka hus velkých. Je po poledni, ale husy nejsou ani na Novoveském rybníce. Kdo ví, kde se pasou?

Jedna z potáplic severních (Gavia arctica) na Novomlýnské zdrži VDNM u Šakvic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *