birdwatcher.cz

14.12.2019: Zase fotí

Zase mám funkční zrcadlovku. Chci se někde v okolí přesvědčit, jak fotí. Sluníčko svítí, obloha je modrá, rozhoduji se tedy zajet ve městě ke Svratce a pořídit pár cvičných cvaků kachen a mandarinek. Až po Královopolský tunel vypadá vše růžově, ale na druhé straně té díry pod zemí se ulice topí ve mlze. Dohlednost mizivá a světla je v tom mléčném světě také pomálu. Nevadí, zajíždím k Jundrovskému mostu a sjíždím k malému parkovišťátku pokrytému ledovkou.

Jen co kachny na hladině zahlédly blížícího se člověka, hned se k němu mohutnými záběry svých veslovitých nohou blíží. Očekávají něco k snědku, ale já sebou mám jen tu optiku. Trochu zklamaně se zase rozjíždějí po okolí. Pár metrů od břehu už se ztrácejí v mlze. Na vysoké ISO fotím alespoň pár tmavých siluet a zdá se, že digitál zase pracuje tak, jako dříve. Kromě jedné labutě a zhruba tří desítek kachen, tu nic jiného není. Jedna z kachen má bílý flek na hrudi – typická kachna skorec, jak říká kolega, tedy jedinec, do jehož genetické výbavy se zatoulaly geny kachny pomořanské.

O pár set metrů dál se zastavuji u Komínské lávky. Tady už jsou kromě kachen i mandarinky – počítám 14 samců a 8 samic. Rejdí vodou, vzájemně se prohánějí, tokají a páří se. Jejich brněnská populace prosperuje. Tady se nějakého kusu pečiva ode mě dožadují čtyři mladé labutě. Lezou až skoro na břeh a výhružně syčí. Výčet vodních druhů doplňuje jedna lyska. Dalších pár set metrů a ke Svratce scházím u lávky kousek od brněnské ZOO. Tady jsou už jen kachny a jeden samec mandarinky. Pobaveně sleduji dítko navlečené do overalu, ve kterém připomíná vycpanou žlutou pěticípou hvězdu, jak si s úžasem užívá těsného kontaktu s kachnami, které za ním letou prudkým břehem až k asfaltovému chodníku. Mlha nepatrně řídne.

Chvíli se pak poflakuji ještě v blízkosti Brněnské přehrady. Občas kolem přeletí racek chechtavý, na zasněženém břehu pořvávají dva racci bělohlaví a kolem mě se mihne ledňáček. Hladina je klidná jako zrcadlo, mlha se pomalu rozpouští, ale nad ní už není modrá obloha, ale šedivá oblačnost, ze které se co chvíli sype krupice sněhu. Tož, foťák otestován, vypadá to nadějně. S koupí nového ještě spěchat nemusím.

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) se znaky tzv. kachny pomořanské.

Většina kachniček mandarinských (Aix galericulata) od Komínské lávky.

Páření kachniček mandarínských (Aix galericulata).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *