birdwatcher.cz

21.12.2019: Bezvětrné dopoledne

Sobotní předvánoční dopoledne, vzduch je vlahý jako počátkem jara, a vítr odlétl neznámo kam, panuje tiché bezvětří. Obloha je způli modrá. Šedobílé kry mraků po ní plují jako po tající řece. Jedu se mrknout pod Pálavu.

Po pravé straně silnice pod Pohořelicemi pokrývá zelený ozim šedavý koberec husích těl. Sedm nebo osm tisíc ptáků. Nechci překážet u krajnice. Objíždím hejno přes Novou Ves a Vilémov. Podél asfaltky jsou tu bohužel rozestavění zelení panáčci s flintami. Pomalou jízdou kolem nich hejno kontroluji. Krásně by se odsud pročítalo. Škoda. Přes Velký Dvůr se opět vracím na hlavní silnici a přece jen u krajnice zastavuji. Jde o běločelky, skutečně tak 7000 ptáků, a nějakou tu desítku hus velkých. Nacházím cihlově svítící hruď bernešky rudokrké. Smyčka kolem hus se utahuje, chlapíci, dříve ukrytí za větrolamem, teď vycházejí před něj. Kolik jich přečte druh dřív, než na něj vypálí? Je tu berneška, může tu být husa malá. Kriticky ohrožené druhy tyto zelené ochránce přírody nezajímají. Husy se naštěstí brzy zvedají. To když k nim rázným krokem přes pole pochoduje z mé strany další nimrod. Díky němu nezazní jediný výstřel. Možná to ani nebyla netrpělivost, dohaduji se. Kamarádi tě asi nepochválí. V každém případě díky, příteli.

Další hejno hus se pase na poli lemující Dyji před Drnholcem. Mohou jich být tak dva tisíce. Prohlížím západní cíp Mušovské zdrže. Hladina je naprosto klidná. Všichni ti morčáci velcí, kormoráni a chocholačky na ní vypadají jako na dvouhlavých kartách. Na kraji skupinky morčáků velkých se opečovává samice morčáka prostředního a na strom kousek ode mě právě přilétá strakapoud jižní. Na řece na jednom místě u břehu divoce bok po boku loví kormoráni, další morčáci velcí a racci. Obloha se zatahuje, po poledni má přijít déšť.

Na akátech na ostrůvcích Věstonické zdrže u Dolních Věstonic sedí dva orli mořští. Třetí létá kousek od nich a toká. Na vodě bíle svítí samec morčáka malého.

Bezvětří dnes dovolilo vyplout početným skupinám kachen až doprostřed Novomlýnské zdrže. Procházím asi kilometrový úsek schodů u Strachotína a prohlížím hladinu. Mezi stovkami chocholaček a poláků velkých nacházím 10 kaholek (4M+6F) a devět turpanů hnědých. Po celé ploše nádrže jsou jednotlivě i po skupinkách rozesety bílé siluety roháčů. Z jednoho místa jich počítám v okolí 55. Na celé nádrži jich musí být dobře 150. Daleko od břehu sedí na vodě i malé hejno hus tundrových a běločelých, kolem poletují racci bouřní a loví hoholi. Z jižního břehu je nedaleko od břehu vidět u špičatého poloostrůvku hoholka lední. U výpusti na dosah Nových Mlýnů plave potápka rudokrká. Teď už je obloha jednolitě šedivá. Hodně daleko od břehu pozorují potáplici malou, která co chvíli mizí pod vodou. Za husami už dnes nepojedu a za čtveřicí labutí malých, které objevil kolega Stehlík u Jaroslavic, také vyrážet nebudu. Určitě si své pozorovatele dnes najdou. U Šakvic opouštím moravské moře pod Pálavou a mířím zpět domů.

Káně lesní (Buteo buteo) číhající na břehu u Dolních Věstonic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *