birdwatcher.cz

18.- 19.4.2014: S kamarády u Nesytu

Pátek 18. dubna:
S několika kamarády jsme se domluvili na noclehu u Nesytu. Jde o podstatnou část naší budoucí výpravy do východního Turecka. Je pátek a před námi prodloužený víkend. Vezu rodinku do Pístovic a vlastně hned po příjezdu a kontrole budek se otáčím a mířím k jihu.
Je krásný den, jen vítr je studený. Skoro mám chuť si vyzkoušet Big Day, ale ještě není ten pravý čas. Zastavuji u Pastviska. Kolem mě prolétá otakárek ovocný a vysoko ve vzduchu krouží dospělý orel mořský. Zapisuji si všechny zpívající pěvce. Je jich poměrně dost, i když doba pokročila v tiché odpoledne. Ráno by to tu bylo mnohem živější. Šplhám na pozorovatelnu, odkládám věci na lavici a pode mnou cosi šustí v rákosí. Vylézá z něj liška. Škoda, že nemám nachystaný foťák. Ťape si to pár metrů pode mnou. Nemá tušení, že ji někdo pozoruje. V poklidu přechází přes mostek a mizí na louce. Na vodní hladině je nový ostrůvek, kolem kterého poletuje dvojice rybáků obecných.
Několik minut po páté jsem na pláži u Nesytu. Zatím je tu jen Franta Kopecký. Lezeme na pozorovatelnu, rozléváme červené a projíždíme hladinu rybníka. Někde u lávek je vidět pár tenkozobců a na druhé straně u Výtopy dalších šest. V západní části je na mělčině také 40 hus polních. U protějších topolů se předvádějí tři orli mořštíHusic liščích počítám 16 a za zády s dlouhými přestávkami zpívá slavík. Fouká docela nepříjemný vítr. Nevadilo by mi, že je silný, ale nepříjemně zalétá pod oblečení. Stále jsou k vidění nějací hoholi (4 ex.) a těsně nad polem se pohupuje samice pilicha. Na pozorovatelně se k nám přidává Vilém Vyhnálek. Stále je o čem si povídat. Světla ubývá a teprve po sedmé hodině je tu i Jirka Ševčík, který uvízl v zácpě na dálnici. O další hodinu později se objevuje Petr Podzemný. Jsme komplet. Slavík je stále smělejší a s ním bohužel i vítr. Bohudík za všechny ty vrstvy oblečení, které mám odložené ve střešním boxu auta. Na Slovensku už se ozývají výrečci, ale tady je buď ještě brzy nebo se tu tyhle malé sovičky letos ani neobjeví. Topolový lem rybníka je totiž děravý díky těžbě. Slunce už dávno zapadlo, Vilém se s námi rozloučil a přes hvězdy pluje oblačnost. Plánujeme cestu, probíráme novinky, popíjíme víno. I v tom nepříjemném povětří je fajn. Kdybych dnes začal dělat Big Day, tak mám za to odpoledne v seznamu 53 druhů. 🙂

Sobota 19. dubna:
Probouzíme se pod oblačnou oblohu. Ani vítr nepřišel o svoji včerejší rozdováděnost, což je patrné zvláště na pozorovací věžičce. Slavík snad od včerejška ještě nepřestal zpívat. Těsně nad vodou loví hmyz mezi desítkami chechťáků také trojice dospělých racků malých. Stejně jako včera, tak i dnes křičí z mělčin od Sedlece vodouš kropenatý. Záhy se přesouváme na pozorovatelnu u Výtopy. Chceme tu nějakou tu hodinku sedět a pozorovat cvrkot v okolí. Bahna jsou v tomto východním cípu rybníka obsazena ptáky nejpočetněji. Racci chechtaví, několik větších bělohlavců, celkem deset tenkozobcůkulíci říčnívodouši bahenníkolihy velkévodouši šedíjespáci bojovnívodouš tmavý téměř ve svatebním, ale také zpívající modráčcicvrčilky slavíkové a rákosníci proužkovaní. Na pozorovatelně pořádně profukuje – ledově a nepříjemně. Je třeba sedět a krýt se za jejími dřevěnými stěnami. Na proschlém blátě nelézáme krásně vybarvenou lindušku horskouOrli mořští mají letecký den. Je vidět dva, tři, a nakonec dokonce čtyři většinou mladí ptáci točící termiku nad rybníkem. V jednu chvíli je s nimi na obloze i dvojice luňáků hnědých, jeden červený a orel královskýKrálováka si ale všimnul jen Petr. V deset se loučíme, necháváme Juru ještě s objektivem mířícím do rákosí a rozjíždíme se na všechny strany. Nejpozději za týden a půl se zase uvidíme v jihovýchodním Turecku.
Říkám si, že by to mohlo být pěkné na Pouzdřanech, ale po příjezdu a vyšplhání prvních výškových metrů je jasné, že to bude debakl. Vítr je tak silný, že v něm není nic slyšet a ptáci se skrývají před jeho poryvy kdovíkde. Zapisuji si jen několik pěnic černohlavýchskřivanůšpačků a hřivnáčů. Po hodině to balím a frčím zpět k rodince.

Párek zrzohlávek rudozobých (Netta rufina) na Výtopě u Nesytu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *