birdwatcher.cz

20.4.2014: Rodinný Big Day

Na dnešek máme domluvený rodinný birding – ideální příležitost, aby si Pepe vyzkoušel Big Day, když se ven dostane tak málo. Kluci si rozdělují role, kdo bude dělat zápisy, kdo bude fotit a kdo pozorovat. Jednomu visí na krku Pepíkův stařičký dalekohled, druhý má přes rameno kabelu s foťákem, atlasem ptáků a zápisníkem a třetí, nejmenší, si nalehko vykračuje s malým kapesním kukátkem. Naším cílem jsou Záhlinice, ale ještě před odjezdem Franta krasopisem zaznamenává druhy slyšené na ulici před domkem v Pístovicích.
Zatímco s klukama sedíme v trávě na břehu Němčického rybníka, Pepe se jde projít cestou k pasoucímu se skotu, aby si našla volavku rusohlavou. Prohlížíme na blatech bahňáky a čírky, když se volavka objevuje před námi. Asi seděla za rákosím a teď se vrací na pastviny, kde na ni Pepe číhá. Mobilem si ověřuji, že se neminuly. Borečci házejí šutry do bláta, ale bahňákům to naštěstí nevadí. Přidává se k nám Zdeněk Němeček, který s námi trpělivě snáší birding v přítomnosti neustále se hemžících a pokřikujících děcek. Ukazuje nám hnízdo moudivláčků a pak ještě další. Z rákosí se ozývá první letošní rákosník velký a na vedlejším rybníce k němu přibývá první rybák černý. Jak pomalu obcházíme rybník, je vidět po jeho obvodu další a další birdery. Na volavku rusohlavou se přijeli podívat i Litevci. Máváme na sebe přes rybník se známými a užíváme si konečně rostoucí teplotu a závětří. Přes rybník přeletuje uprostřed dudek a nám začíná kručet v žaludku. Před dvanáctou sedáme do auta a frčíme do Kojetína.
Obědváme v Kojetíně na zahrádce hospody u rybníka a já po očku sleduji oblohu, jestli se náhodou neukáže nějaký rorýs. První už by se mohli objevit. Pak si jdeme prohlédnout rybník, který je vypuštěný. Na jeho dně se prohání 9 kulíků říčních, dvojice vodoušů bahenníchjeden šedý a rudonohý. Z topolů křičí krutihlavi a na bahnech svítí také dvojice konipasů lučních. Kluci nacházejí u břehu uhynulé mladé kose.
Do Chropyně je to jen asi 5 km. Bylo by škoda se tam nepodívat. A děláme dobře. Pepíkovi přibývají lžičácipotápky malé a černokrké. Na levém kraji ostrůvka s racčí kolonií sedí na holých větvích nad vodou dva racci černohlaví. Pak nás překvapuje hlas labutě zpěvné. Ta za chvíli vylétá z rákosí na volnou hladinu, kde se snaží svádět labuťáka velkého. Ten je ale dost nepřátelský a pěkný kus cesty ji se zvedlými křídly pronásleduje. Odlétá před ním naším směrem. Pořizujeme fotodokumentaci, ale labuťák ji žene dál. Bude se před ním muset skrýt zase do rákosí. U zámečku potkáváme Radka Holiše s rodinkou. Birdeři jsou rozptýleni všude. 🙂
Cestou zpět panuje aprílové počasí. Chvíli svítí slunce a chvíli prší. Před Pístovicemi se zastavujeme v lese, abychom vylepšili Pepíkův Big Day ještě o pár druhů. Netrpělivě pak čekám, až to Pepe sepíše a spočítá. Vzhledem k času, který jsme tomu dali a období, kdy tu stále ještě nejsou všichni ptáci z jihu, je výsledek pěkný – 85 druhů. Myslím, že to bude i můj výsledek, jestli mi Pepe dovolí být součástí jejího letošního týmu. 🙂

Stará známá límcovaná labuť zpěvná (Cygnus cygnus) tentokrát na Zámeckém rybníce v Chropyni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *