birdwatcher.cz

2.10.2022: B&B

Nedělní odpoledne stane se pro mnohé chvílí… birdu. I takhle by to mohl zpívat Jirka Schelinger a přesně tak je to i v našem případě. Do fábky naháním Jožku a Pepana a kolem deváté vyjíždíme k rybníkům na jihu. Mým cílem je přidat pár druhů do letošního birdlistu hlavně Pepe, které chybí většina bahňáků. A doba na tyhle severojižní cestovatele je právě teď ideální, zejména na rybnících u Lednice. Třešničkou na dortu nedělního birdingu by mělo být setkání s rodinkou mého adoptovaného syna Ondry Kauzála. 🙂

Na hrázi Mlýnského rybníka jsme chvilku po desáté. Pěkně tu profukuje, ale dno vypuštěného rybníka je plné ptáků. Navíc tu z dodávky prodávají burčák, tak si na následující procházku po břehu kupujeme petku jak cecek sladké šťávy z moravského muškátu. Ještě, než zběžně prohlížím ptačí osazenstvo, všechno se to zvedá díky útoku sokola a zdá se, že se na bahna vrací opravdu jen zlomek původních počtů. Čo už? Hned zkraje, přímo na písčitém dně rybníka, mají nějaké uřvané cvičení majitelé psů. Štěkot, křik, pobíhání. Obcházíme je a rybník prohlížíme kousek dál ze břehu. Přeletují hejnka jespáků bojovných, ve stružce vody se po břicho brodí vodouš tmavý, vidět jsou desítky čejek a stovky čírek obecných. Až na druhé straně se na hraně rákosu zdržuje šest husic nilských.

S kočárkem přichází kompletní Kauzálovic rodinka, se kterou se vydáváme po jižním břehu směrem k pozorovatelně. Cestou potkáváme Karla Šimečka s kolegou, který nám sděluje až neskutečné počty ptáků pozorovaných během uplynulých tří hodin do útoku sokola. Doufáme, že na bahnech přece jen něco zbylo. Už cestou zaznamenáváme kamenáčka, jespáka písečného a spousty jespáků obecných a malých. Zřejmě bude na co koukat.

Na pozorovatelně jsme v závětří a desítky minut můžeme v klidu observovat. Přibývá další jespák písečný, dvojice jespáků křivozobých, ale i tři desítky jespáků malých a půl druhé stovky jespáků obecných. Tlacháme o životě, popíjíme burčák a plánujeme víkendový pobyt u Nesytu v rámci příprav na podzimní festival ptactva. Tři a půl hodiny příjemně stráveného času zakončujeme opět na hrázi s tím, že se za chvíli potkáme ještě na pozorovatelně u Sedlece.

Zátoka pod pozorovatelnou je ale téměř prázdná. Na bahnité kose odpočívají husy, společně s nimi asi 15 hvízdáků, a v dálce na hladině jsou vidět desítky roháčů, chuml stopadesáti lovících kormoránů a poletující racci chechtaví. Nakonec se menší hejnko bahňáků ukazuje – alpiny, bojovníci a jespák křivozobý. Pozorujeme vzdušné reje přeletujících špačků a po půl hodině to balíme. Obloha se zatahuje a je o pár minut později, v Mikulově, vjíždíme do deště. Dnešní B&B exkurze (burčák a bahňáci) vyšla na výbornou.

Špačci obecní (Sturnus vulgaris) nad Nesytem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *