birdwatcher.cz

2.4.2018: Velikonoční birding

O Velikonocích chodím pravidelně „na ptáky“. Počasí je dnes slunečné, byť se silnějším větrem, a tak mířím letos podruhé na Tovačov. Obvykle sjíždím z dálnice pod Prostějovem, ale výjezd je uzavřen. Nevadí, využiji toho, že budu v dosahu Vrbátek a mrknu k odkalovačkám místního cukrovaru. Překonávám stovku metrů rozježděné bahnité polňačky a odměnou je mi jen pár čejek, dvojice vodoušů kropenatých a kulík říční. Z křoví ale odpočítává budníček menší, z drátu zpívá konopka, ozývá se chraplavý hřivnáč a kdesi machruje špaček. Když odjíždím, přeletují nade mnou dva zvonohlíci.

V poli těsně za Štětovnicemi sedí hejno racků. Prohlížím je. Co kdyby se mezi nimi ukázal třeba racek černohlavý? Jsou to ale jen chechťáci a několik racků bouřních. V oranici hledají potravu špačci a okolo přelétne samec pochopa.

K Tovačovu přijíždím od Věrovan. Na zeleném ozimu bíle svítí asi 65 labutí, límec žádný. Je tu s nimi 8 hus velkých a ukazuje se další samec pochopa. Na druhé straně silnice je další banda racků stejného druhového složení jako před chvílí. Jen velcí racci bělohlaví jsou tu navíc.

Labutě velké (Cygnus olor) s dominantou kostela v Dubu nad Moravou.

Pak už parkuji u Hradeckého rybníka a vydávám se po jeho děličce. Opět hejna racků chechtavých na vodě a na zdejší poměry překvapivě spousty hus velkých. Počítám jich 103, ale později nacházím ještě další v poli podél rybníka. A proti mně už klape místní nestor, Luboš Doupal. Prohazujeme jen pár slov, protože pospíchá na autobus. Z rákosí zpívají strnadi rákosní, tokají roháči, honí se lysky a v horní pravé části rybníka se zdržují desítky poláků velkých. Podél rákosí nacházím nejprve 6 hvízdáků a pak stejný počet ostralek. Zdržuje se tu i 60 hus běločelých. Konečně vidím i samici pochopa. Až téměř v severním cípu rybníka loví podél hráze bramborníček hnědý a když se tudy vracím, zakrouží nade mnou opakovaně orlovec. Až za „křížem“ se objevuje dnešní jediná vlaštovka.

Teď už zbývají jen štěrkovny. Nejprve ta u Annína, kde jsou kromě běžných druhů k vidění další ostralky (3 páry) a ještě dva hoholi. A na závěr pustá pískovna u Troubek s plovoucími ostrůvky obsazenými kormorány. A teď hurá domů na oběd.

Orlovec říční (Pandion haliaetus) na lovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *