birdwatcher.cz

2.8.2015: Nedělní dopoledne

Včera jsem se s rodinkou vrátili z týdenního pobytu v Krkonoších. Sice jsem tam měl dalekohled stále při ruce, ale nic zvláštního k vidění nebylo. Zvlášť, když se člověk zdržoval víceméně jen v okolí chalupy. Díky turnusu od soboty do soboty mi naštěstí zbyla ještě neděle a tedy dopoledne v terénu. Vstávám něco po páté a uháním ven. Je pod mrakem a občas i drobně prší. Nevadí.
Začínám na jedné utajované lokalitě. Stoupám do rohu hrázky a následující hodinu a půl se odtud snažím prohlédnout podmáčenou vegetaci a najít v ní všechno skryté opeřené osazenstvo. Nejnápadnější jsou pisily, ozývají se pisíci a vodouši bahenní. Až po delší době nacházím díky stativákem prodlouženému oku bojovníkybekasinykulíky říčnívodouše kropenaté a šedé a trojici jespáků obecných ve svatebním. Skrývá se tu dokonce i břehouš černoocasý. Na hladině sbírají potravu desítky potápek malých plus jedna černokrká. Na bahno vychází srna se dvěma srnčaty. Omladina si spolu hraje, dokonce na sebe útočí se skloněnými hlavami. Jako ovce, říkám si. Tohle jsem ještě neviděl. Po půldruhé hodině už nic nového nenacházím. Opouštím své stanoviště, obcházím lokalitu a u auta potkávám Honzu Habera, který si sem přijel užít pěkné, byť trochu upršené ráno.
S Honzou se přesouváme k laguně na Dyji nedaleko Drnholce. Velké plochy vodní hladiny jsou kryty zelenou vegetací, která dokáže udržet i vodouše bahenní. Těch po tom houpajícím se koberci poskakuje 14. Nejpočetnější jsou tu ale labutě (130 ex,) a lyskyRoháči vodí mladé a jeden si pod sebou ještě upravuje hnízdo. Slípek je vidět snad 30, pozoruji rodinku zrzohlávek a chocholaček. Tady by se dalo prosedět hodiny. Stále je na co se koukat.
Už bez Honzy zajíždím ještě k Novomlýnské zdrži VDNM. Od hráze pozoruji rybáky obecné létající s rybkami v zobácích směrem k západu. Některé rybáky atakují racci chechtaví, kteří se je snaží o jejich úlovek obrat. Až doma na fotce si všímám, že jeden z racků chechtavých má odečítací červený kroužek s kódem HLUT. Na schodech pod Strachotínem žádní bahňáci vidět nejsou.

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) se snaží obrat o rybku rybáka obecného (Sterna hirundo).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *