birdwatcher.cz

22.- 23.5.2015: Pátý ročník límcování hus velkých na Vysočině

Pátek 22. května:
Máme tu další, pátý ročník límcování hus na Vysočině. Naším cílem jsou opět Častotice, kde se máme v hospůdce uprostřed vesnice sejít s ostatními. Letošní termín je trochu nezvyklý tím, že je posunut zhruba o tři týdny dříve. Případné koupeli v rybníce to příliš nenahrává. Navíc i předpověď počasí slibuje chladno, zataženou oblohu a déšť. No uvidíme.
Je pátek, balíme vše jako obvykle. Jen stany tentokrát vynecháváme – nahradí nám je pojízdný Lolek. Podle zpráv Radiožurnálu popisující aktuální dopravní situaci, jsme si vybrali ten nejlepší směr k opuštění Brna. Všude jsou nehody, uzavírky a kolony, jen směrem na Náměšť nad Oslavou je provoz plynulý. Obloha je zatažená, ale jede se opravdu pěkně. Když Pepemu asi kilometr za Náměští s úsměvem říkám, že všechno probíhá až nezvykle hladce, přijíždíme na konec dlouhé kolony čekající před semaforem s kyvadlově řízenou uzavírkou kratšího úseku silnice. No nic, na čtvrtou zelenou se ztrátou nějakých patnácti minut zase pokračujeme.
Trávníček před hospůdkou, kde míváme základní tábor, je čerstvě posekaný a už tu parkuje Luboš Novák, na druhé straně cesty stojí auto Jardy Závory. Ten je společně s Michalem Podhrázským na okružní cestě po okolí, aby zjistili, kde a v jakém počtu se husy zdržují. Stavím Lolka na nožky a sedáme pod přístřech před hospůdkou na pivko. Je opravdu chladno. Teplota se zuby nehty drží 13°C. Kluci skáčou na trampolíně a my probíráme novinky. Brzy se objevuje Michal s Jardou. Na Dubovci letos žádné husy vidět nejsou. Zítra to vypadá na premiéru na rybníce Stejskal. Kolem osmé přijíždí Vašek Prášek a po něm ještě Petr Podzemný, přidává se k nám také pan Nováček, místní chlapík, který každoročně s límcováním pomáhá.
Na zahrádce hospůdky se statečně choulíme až k půlnoci. Až poslední pivko dáváme v teple výčepu. Nálada je výborná. Jsme plni očekávání, jak se nám zítra povede.

Sobota 23. května:
Obloha je po ránu stále šedivě flekatá, ale neprší. Naše řady doplňují dvě studentky, které včera kdesi v terénu zlanařil Jarda. Pak přijíždí Jožka Chytil a na závěr se objevuje také dodávka České televize, ve které sedí Karel Hudec a malý televizní štáb. Letošní límcování bude jejich přítomností ozvláštněno z důvodu natáčení dokumentu o husách a Karlovi.
Michal rozkládá na stole pod stříškou mapku rybníku Stejskal a pod dohledem kamery začíná plánování. Rozdělujeme se do skupin a přesunujeme se k rybníku, podél jehož břehů se rozestavujeme. Tenata se budou stavět na hrázi mezi Dubovcem a Stejskalem. S rodinkou hlídkujeme nedaleko železnice u bývalé kačenárny. Ráno na rybníce nebyly vidět žádné husy, ale teď tu plavou čtyři rodinky s patnácti mláďaty. Nad námi loví ostříž, z kraje lesa se ozývá cvrčilka říční a nedaleko zpívá pěnice slavíková. Na vodě je dokonce v chumlu hoholí rodinka – samice a devět prcků.
Nafukujeme Pálavu a přijíždí Michal s filmaři. S kameramanem vyplouváme na vodu. Na druhé straně se podél rákosí pohybuje další nafukovačka. Husy v poklidu míří do úzkého dlouhého chobotu, ve který se rybník v SZ cípu natahuje směrem k Dubovci. Na konci stojí tenata. Vše probíhá neuvěřitelně hladce. Do studené vody nikdo nemusel. Všechny husy poslušně zamířily do tenat. Jen já a Petr jsme se nakonec trochu zmáčeli. Ve dvou stanech na hrázi čeká na okroužkování a olímcování celkem 14 hus velkých – zatím rekordní počet. Límce nakonec dostává 10 hus (červené s označením S27 – S36), ostatní jsou malé tak akorát na odečítací kroužek. Probíhá měření, vážení, odebírání několika per. Filmaři vesele natáčejí a Karel a Michal je seznamují se zajímavostmi z husí biologie. S poslední označenou husou klesá šedá obloha ještě níže a začíná jemně pršet. Vyšlo to dokonale.
Postupně se všichni scházíme na oběd v prvním motorestu směrem na Brno. Venku vytrvale prší. Loučíme se a filmaři s Michalem a Karlem ještě odjíždějí do Častotic udělat další rozhovor. Ostatní se rozjíždíme domů. Rodinka mi během jízdy celá usíná. Letošní límcování se vydařilo na jedničku.

Karel Hudec při vypouštění olímcované husy – samozřejmě pod dohledem filmařů. Vše dokumentoval také Jarda Závora.

Límcování na Vysočině má díky nádhernému okolí svoje kouzlo. Navíc jsme rok od roku úspěšnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *