birdwatcher.cz

3.-4.8.2018: Klidná noc

Stejně jako v předchozích dnech panují i tento pátek horka s tropickými teplotami. Nejlépe je neopouštět suterén budov, moc se nehýbat a dodržovat pitný režim. Navíc po celý den fouká silný JV vítr, který má podle přítele Aladina polevit až někdy po půlnoci. Hodlám to risknout a někdy kolem sedmé parkuji v polích kousek od Zouvalky na svém odchytovém místě. Obilí z jedné strany pásu keřů už zmizelo a teď tam pod večerním sluncem září zlatě žluté strniště. Fouká, ale není to zas tak strašné. Natahuji pěvcovku a po chvíli i dravcovku s Arnoštem na vartě. V okolí poletuje pět strak a občas se mi nad hlavou objeví rorýs bezpečně směřující k východu. Na vedlejším poli se převaluje tisícihlavé hejno špačků. Zvědavě je pozoruji, jestli třeba… samozřejmě nic, žádný růžový vidět není. Oproti předpovědi vítr polevuje. Sedím do půl těla na skládací židličce a otevírám lahev Chenetu.

Ze sítě přináším pokřovku a dvě pěnice hnědokřídlé. Prohlížím si nový Handbook of Western Palearctic Birds, který mi přišel uprostřed týdne z NHBS a očkem sleduji kolčavu, která se objevila v podrostu pod keři. Brzy se šeří. Den se citelně krátí. Po strništích pobíhají zajíci a na volná prostranství vychází srnčí. Je krásný večer. Slunce zapadlo a postupně vykvétají na černající obloze hvězdy a zhmotňují se planety – Mars, Saturn, Jupiter – všechny září do noci. Do devíti hodin kroužkuji čtyři pěnice hnědokřídlé. Ještě před půlnocí mě dvakrát přijela zkontrolovat světla aut. Po chvíli to ale otočila a zase odjela.

S půlnocí pouštím playback, stále ještě rákosníka zpěvného, slavíka tmavého a nově cvrčilku zelenou. Nad obzor se vyhoupl poloviční měsíc a stoupá oblohou vzhůru. S výjimkou rákosníka velkého se až téměř do úsvitu nic nechytá. S pátou hodinou počty ptáků ale narůstají. Někdy kolem šesté mě kontroluje místní myslivec. Byl to on, kdo si na mě včera svítil a o něco později se stavuje na pár slov Vlastík Dobeš. Chytají se další rákosníci velcí, v dravcovce za Arnoštem uvízly dvě poštolky a dalšími druhy jsou hlavně pěnice a nějaký ten menší rákosník. Opět nade mnou proti sílícímu větru přetahují jednotliví rorýsi (asi 6 ex.). Z trochu větších ptáků končí v pěvcovce mladý strakapoud velký. Po sedmé hodině pohyb ptáků ustává a v osm už se nechytá nic. Vlahá noc je za námi a rozhořívá se další bezoblačně vypečený tropický den. Látám několik děr na dravcovce, pomalu se balím a k deváté ranní odjíždím přes Vyškov do Pístovic. Během noci a rána jsem rozdal asi 43 kroužků, což není na jednu osmnáctku, která vše s výjimkou poštolek chytila, vůbec špatné.

odchycené druhy: rákosník obecný (5 ex.), rákosník zpěvný (3 ex.), rákosník velký (9 ex.), rákosník proužkovaný, pěnice pokřovní (2 ex.), pěnice hnědokřídlá (14 ex., 1 retrap), pěnice slavíková, pěnice černohlavá (2 ex.), slavík obecný, cvrčilka zelená, poštolka obecná (2 ex.), červenka obecná, strakapoud velký, sýkora koňadra – 44 ptáků 14 druhů

Mladá cvrčilka zelená (Locustella naevia) zareagovala na hlas v nahrávce.

Mobilní kroužkovací stanice v podobě prostorného Molendy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *