birdwatcher.cz

5.-6.8.2019: Mezi hraboši

Vlastně jsem žádný terén neplánoval. Nepojedeš dnes chytat?, zeptala se Pepe a tím to nastartovala. Vlastně proč ne, jestli bude trochu rozumné počasí? Obloha je ale zatažená a po okolí putují dešťové přeháňky a bouřky. Optimistické rosničky ovšem slibují po půlnoci oblohu téměř čistou a k tomu lákavé bezvětří. Tak fajn, zkusím to.

Z Brna odjíždím kolem páté. Směrem na Vyškov je místy černo a prší. Když parkuji na svém odchytovém místě u Zouvalky, je ve vzduchu cítit déšť, hřmí a nad východním obzorem se klene rozmazaný oblouk duhy. Zdá se, že oblačnost spolu s deštěm ustupuje právě tím směrem. Natahuji pěvcovku do keřů a dravcovku na pole. Pod nohama mi pobíhají hraboši a na strništích hopsají zajíci. Někteří si mě nebojácně prohlížejí z necelých dvaceti metrů. Severně ode mě přechází další déšť. Chytají se pěnice hnědokřídlé a černohlavé. Pak se ozve křik poštolek. Našly Arnošta. Jsou čtyři. Chytá se ale jen jeden mladý samec.

V 19:40 se nad polem náhle objevuje asi 20 rorýsů a mohutné hejno vlaštovek (asi 600 ex.) držící se pod nimi a lovící všude kolem. Trvá to jen pár minut, než odlétají zase dál. S přicházejícím šerem je šustění, pobíhání, pískání a hryzání hrabošů slyšet všude. Stahuji pěvcovku a stěhuji se do půlnoci do auta, protože se znovu dává do drobného deště.

Noc je teplá. S půlnocí pouštím nahrávku, roztahuji pěvcovku a lehám si vedle auta. Hraboši i cosi většího po mě přebíhají co chvíli. Musím si přes hlavu hodit bundu, abych se od nich trochu odclonil.

V jednu přináším rákosníka velkého a teprve v pět ráno kosa. Zdá se, že nic netáhne. Objevuje se jen pár rákosníků proužkovaných a slavík obecný. Oproti minulému týdnu jsou počty nesrovnatelné. Spíše se jedná o jednotlivé ptáky. Mezi pátou a sedmou rozdávám 17 kroužků a od sedmi do půl osmé dalších 11. Pak už to balím. Obloha se trochu kaboní, ale díky slunci je dusno jako v prádelně. Ze zajímavějších opeřenců mi udělal radost krásný mladý samec rehka zahradního, vyštafírovaný mladý sedmihlásek a mladý rafan ťuhýk. Do práce to stíhám tak akorát. Tož zase příště.

odchycené druhy: pěnice hnědokřídlá (7 ex.), pěnice černohlavá (6 ex., 2 retrapi), poštolka obecná, vrabec polní (4 ex.), rákosník velký, rákosník proužkovaný (3 ex.), rákosník obecný (7 ex.), rákosník zpěvný (3 ex.), kos černý, slavík obecný, ťuhýk obecný, rehek zahradní, sedmihlásek hajní, sýkora koňadra (2 ex.), sýkora modřinka (3 ex.), budníček menší – 43 ptáků 16 druhů

Mladý modronohý sedmihlásek hajní (Hippolais icterina).

Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *