birdwatcher.cz

22.11.2015: S kluky krátce u Nových Mlýnů

Po celý víkend mám na krku partičku synátorů. Venku sice není nijak extrovní počasí, ale vydržet to bez terénu zkrátka nejde. Zvlášť, když se v pracovní dny ven nedostanu. V sobotu ze zoufalství vyjíždíme na chvilku k Brněnské přehradě. Je kosa a nachcípaný Vojtík je za chvíli zmrzlý jak bobek. Na hladině není kromě racků chechtavýchlabutí a několika kachen stejně nic vidět. Daří se mi nafotit téměř kompletní kroužek jedné z labutí. Uvidíme, co se s tím dá dělat.
Nedělní dopoledne tak tragicky nevypadá, ale čekáme na jedenáctou, kdy má na ČT2 běžet pořad o husách a Karlovi Hudcovi. Osobně jsem z něj trochu rozpačitý, ale kluci jsou nadšení, protože se v něm několikrát objevili. Rychle pak do omladiny cpu svůj speciální oběd, kterému říkám „kari hnusníky“ a vyjíždíme k jihu. Husy hledat nebudeme, naším cílem je Novomlýnská zdrž VDNM. Počasí se jako na potvoru zhoršuje. Pod tlustou oblačností je teď téměř šero a funí ledový vítr.
Zastavujeme na hrázi pod Dolními Věstonicemi. U břehu se tu zdržují hlavně lysky (550 ex.) a poláci velcí (150 ex.). Na vodě jsou vidět roháči, desítka hoholů a kormoráni. Následuje druhý konec hráze pod Strachotínem. Nic zajímavého nepřibývá. Pak přečerpávačka blízko nejsevernějšího výběžku nádrže. Hvízdáků je tu dnes 63, 17 kopřivek a dvě zrzohlávkyRoháčů kolem počítám 52 a mezi nimi i jednu potápku rudokrkou. Chlapi se honí, neposlouchají, vítr funí, Vojta tuberácky kašle. Cpu je do auta a jede se dál. Severní hráz nádrže před Šakvicemi nic zajímavého nepřináší. Jen dál k západu přetahují hejna kormoránů, aby to včas zapíchla na nocovišti na ostrůvcích Věstonické zdrže. Teď hurá k hrázi u bývalého Šakvického rybníka. Jsou tu stovky kachen, desítky chocholaček, další dvacítka roháčů, ale také čtyři potápky rudokrké držící se po dvojicích nedaleko sebe. Začíná mírně poprchávat a světla razantně obývá. Objevuje se konipas bílý. Kluci zlobí čím dál víc. Poskakujeme rozbitou cestou blíže Novým Mlýnům. Na vodě je první trojice morčáků velkých a následuje první potáplice severní. Už jsem si říkal, že by bylo zvláštní tu žádnou nepotkat, když tu byly v posledních dnech pozorovány. Projíždím stativákem hladinu nádrže zpět k Šakvicím a na jednom místě nacházím další čtyři potáplice severní. Fajn, tak přece jen tu ještě jsou. Od Nových Mlýnů přilétá mladý orel mořský. Jsou tři odpoledne. Tohle mi jako náhrada za pravidelné sobotní dopoledne v terénu stačí. Pustit stěrače a můžeme se vrátit zpět do Brna.

Jedna z pěti potápek rudokrkých (Podiceps grisegena) na Novomlýnské zdrži VDNM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *