birdwatcher.cz

23.11.2013: Na husách bez hus

Týden se s týdnem sešel a je tu zase sobota a čas na výlet do terénu. Obloha je po ránu zadeklovaná oblačností, občas spadne pár kapek deště, ale mlha není. Cestou k jihu přemýšlím o žabomyších válkách, které se rozhořely kvůli odchytu pěnice malé. Překvapuje mě, že ani v tak nepočetné komunitě, jakou u nás ptáčkaři tvoří, se lidi nedokážou shodnout. Mnohdy bohužel nedokážou ani rozumně uvažovat a diskutovat. Namísto toho se do sebe pustí hlava nehlava, bez kouska nadhledu se osočují, napadají a grafomansky si žádný neodpustí možnost vyjádřit svůj vlastní afektovaný názor. A i když se pár rozumných příspěvků najde, vždy po nich následují výkřiky typu „nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat, ale musím …“. A je tu další, už spíše osobně míněné popichování, ze kterého se původní téma diskuse kamsi vytratilo. Ach jo.

V Nové Vsi u Pohořelic jsem něco po sedmé. Příšeří venku je vyplněno krákáním havranů a poštěkáváním kavek. V korunách stromů jsou jich stovky, další stovky ptačích siluet víří vzduchem. Vypadá to tu na jedno z letošních nocovišť. Cestou z Brna mi totiž v ústrety žádní havrani neletěli. Všechno se mění.
Těsně kolem břehu Vrkoče je stále ještě proužek mělčin a pár nizoučkých ostrůvků. Na mělčině se prozatím zdržuje sedm kolih a na ostrůvku odpočívá tisícovka racků chechtavých. Stačí několik výstřelů a vše se zvedá a s křikem odlétá.

Louže uprostřed vypuštěného rybníka Starý se zvětšuje. Na jejím okraji, ale hodně daleko od břehu, odpočívají čtyři stovky hus. Půl na půl jsou to polňačky a běločelky. Pak ještě přilétá dvacítka hus velkých. Zdá se, že sem právě míří několik menších hejn po rozletu z nádrží. Husy ale nepřistávají a pokračují kamsi k SZ. Na mělčinách je také asi 600 racků chechtavých a 90 racků bělohlavých.
Hejno poláků je na Mušovské zdrži VDNM stále početnější. Jsou kousek od hráze. Převládají chocholačky, kterých jsou čtyři stovky. Doplňuje je několik desítek poláků velkých, ale také jako minule samice hoholky, 25 hoholů a tentokrát nejméně 19 kaholek. Ptáci se stále potápějí a tak jich sčítám pokaždé jiné množství. Převládají samice či mladí ptáci. Samce nacházím jen jednoho.

Pak jedu mrknout do Březí na hřbitov. Na dvou stromech tu odpočívá 17 kalousů, kolem přelétá strakapoud jižní a na anténě hřaduje 25 hrdliček zahradních. Dalších minimálně osm kalousů se skrývá na smrku v Drnholci kousek od Tyršovy ulice. Následuje okruh poli, ale nic zajímavého nenacházím. Ani husy se nikde neukazují. Na ozimu SV od Drnholce sedí mohutný mladý orel mořský. Blízko se taky střílí. Z hráze kousek od Brodu nad Dyjí vidím na rozhoupané vodní hladině Mušovské zdrže potáplici severní. Nad Pasohlávkama krouží kousek od silnice káně rousná. Nad Cestou k Novomlýnskému rybníku potkávám řady myslivců. Když pak prohlížím rybník, tak je vidět spousty kachen, ale jen tři páry hus velkých a jedna husice liščí. Na to, že jsem se dnes chtěl podívat po husách, to moc slavné není. No nic, i tak to byl pěkný výlet.

Racci chechtaví (Chroicocephalus ridibundus) opouštějící ve stovkách skládku odpadu u Žabčic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *