birdwatcher.cz

500.000

Během tohoto týdne by měl web birdwatcher.cz uvítat svého půlmiliontého návštěvníka, což mě velice těší, protože se jedná o web amatérský, který je zaměřen na ne příliš početnou komunitu lidí.

Krátká zamyšlení nad jeho existencí jsem si v minulosti neodpustil už dvakrát. Prvně tomu bylo v únoru 2009, kdy web po třech letech existence čekal svého stotisícího návštěvníka. Tehdy to byl povznášející pocit zjistit, že si k jeho řádkům našlo cestu tolik lidí. Druhé zamyšlení následovalo v listopadu 2010, tedy o rok a půl později, kdy se počítadlo návštěvnosti blížilo hodnotě 250.000. Máme za sebou další tři roky a půlmiliontá hranice je na dosah. Trvalo to sedm a půl roku.

Po prvotním konstantním nárůstu čtenářů se zdá, že v posledním roce zájem o tento web mírně opadá. Není se co divit. Jsou zakládány další weby s podobným zaměřením a i přes pravidelnou aktualizaci moc nových témat birdwatcher.cz nepřináší. Jistý pokles návštěvnosti by se dal přičíst také na vrub nově vzniklému webu Klubu 300, který se od původního „birdwatchera“ oddělil v samostatné webové stránky věnované soutěži Czech BirdList Contest a jehož měsíční návštěvnost nyní kolísá v intervalu 1500-2000. Také se nedá předpokládat, že by u nás birdwatcherská základna překotně narůstala a tudíž se neobjevují další noví čtenáři a zájemci o tuto tématiku.

Přesto si myslím, že birdwatcher.cz svůj záměr stále plní. Od začátku roku se na jeho stránkách objevilo 90 aktualizací, což znamená, že byl jeho obsah rozhojňován v průměru každé tři až čtyři dny. Vzhledem k tomu, že je tvořen jedním autorem a v jeho volném čase, tak musím konstatovat, že to není tak špatné. Potěšitelné je, že tyto čistě birdwatcherské stánky fungují přes sedm let bez výraznějšího kolísání intervalů aktualizací. Předpokládám, že tematickými tahouny webu jsou novinky z terénu v podobě sekce fotozápisník, deníky z cest, ornitologicko-cestovatelský rozcestník ptactvo ve světě, eventuálně sekce birdwatching manuál. Nepopírám, že by to chtělo nové nápady, ale kde brát čas, aby to nebylo na úkor vlastní rodiny? Hlavní je, že mě to stále baví a že s tím hned tak neskončím.

Už i malé děti začínají mít představu o tom, co se skrývá pod pojmem birdwatcher, což je jen dobře. 🙂
Autor: František Doležal (6 let)

Nápadu provozovat birderský web vděčím za spoustu dobrých kamarádů, se kterými se vždy rád nejen v terénu setkám, se kterými podnikám ptáčkařské výpravy do zahraničí nebo udržuji korespondenci. Díky existenci webu a vyhlášení soutěže Czech BirdList Contest vznikl neformální spolek Klub 300, který má nyní asi 70 členů. Pozorování ptáků v jejich pojetí se velice blíží vnímání této aktivity v tradičních birdwatcherských zemích, jakými jsou Británie, Nizozemsko nebo Spojené státy Americké. Členové klubu se mimo jiné snaží o popularizaci birdwatchingu a jeho medializaci, snaží se podchytit nové zájemce o tuto aktivitu, předávat jim své zkušenosti a přitom poukazovat na nezbytné propojení birdwatchingu s ochranou ptáků a jejich životního prostřední, včetně dodržování tzv. kodexu birdwatchera.

Jsem rád, že si tyto webové stránky našly své pravidelné návštěvníky, jsem rád, že mohu odpovídat na dotazy, které mi často přicházejí v souvislosti s birdwatchingem, s výběrem vhodného vybavení do terénu nebo s návštěvou našich či zahraničních lokalit. Jsem rád, že se u nás postupně vytváří komunita lidí, které baví pozorování ptáků, které pojí stejná filozofie ve vztahu k přírodě, kteří spolu komunikují a sdílejí aktuální informace a kteří, ač mnohdy amatéři, aktivně přispívají k poznání okolního světa. Jsem rád, že birdwatcher.cz má své místo na cestě, kterou se u nás birdwatching v současnosti ubírá. Díky za vaši přízeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *