birdwatcher.cz

7.6.2014: Středomoravské dopoledne

Od rána to vypadá na dokonalý den, tedy až moc dokonalý, protože maximální hlášené teploty by měly být až nepříjemné. Obloha je kovově modrá a nedočkavé slunce vstává záhy. Vyjíždím na Vyškov a ještě cestou přemýšlím, kam pokračovat? Tovačov nebo Záhlinice? Dlouho jsem se nebyl mrknout v Záhlinicích, začnu tam.
Vzduch je plný vlaštovčího švitoření, když vystupuji pár desítek metrů od Němčického rybníka. Kryt rákosím a se sluncem v zádech prohlížím mělkou vodu. Kousek ode mě loví volavka popelavá. Neví o mně. Pak mi téměř na dosah přilétá ledňáček. Škoda, že se k němu přes rákosí neproostřím. Byla by to pěkná fotka. Pořizuji aspoň jeho blízkou siluetu. Kousek ode mě vodí pár labutí 8 mláďat a nad vodou loví několik rybáků obecných. Brodím se mokrou trávou kolem rybníka. Z jeho severního okraje je vidět mezi rákosím volavka stříbřitá. Vysoko nade mnou se skřípavým hlasem přeletuje rybák bahenní. Z bahňáků se ozve jen vodouš šedý a pak přilétá čtveřice vodoušů rudonohých. Mezi racky chechtavými s několika vzletnými mláďaty mě zaujal jeden bouřní. Po půldruhé hodině v terénu začíná být pěkné teplo.
Napadá mě podívat se aspoň krátce do polí severně od Pravčic. Z křovin u jakéhosi kanálu zpívá rákosník zpěvný, na sloupech vysokého vedení sem tam sedí poštolky, přeletují šedivky (snad rodinka letos vylétlých mláďat), straky a u hnojiště jsou vidět čejky a špačci. Záplaty polí se vlní v růžných odstínech zelené a slunce začíná pálit.
Času je dost, můžu se pustit k Tovačovu. Cestou přes Vlkoš vidím obsazené hnízdo čápů bílých se dvěma ptáky. Tahle jízda rozkvetlou zelenou krajinou mě baví. Gott pouští v rádiu swingovou podobu nějaké rockové písničky předelané Paulem Ankou. Bezva tip ke stažení jeho alba Rock Swings. V okolí Troubecké pískovny sedí na ostrůvcích nebo poletuje 56 rybáků obecných, na drátě sedí ťuhýk obecný a z trávy zpívá opět rákosník zpěvný. Jen ten bramborníček černohlavý se mi stále vyhýbá. Vídal jsem ho tu každoročně. Také u Annína je vidět asi 15 rybáků obecných a 9 černých.
Se stále ještě rostoucí teplotou parkuji u vodnického domku u hráze Hradeckého rybníka. I zde loví nad vodní hladinou několik rybáků obecných a nad pravou dolní částí se pohybuje kompaktní hejno 21 rybáků černých. Občas vzlétnou vysoko nad rybník, chvíli se točí po okolí, pak zase spadnou k hladině a loví. Na stejné části rybníka jsou dva páry hus velkých s mladými (5+5 pull.). Hladina je nacpaná kachní havětí, ale jinak je tu ospalo, klidno. Hejno rybáků černých teď doplnilo šest rybáků bahenních. Pro dnešek to balím. Hurá za rodinkou do Pístovic. Ve stínu jabloní bude na zahradě krásně.

Volavka popelavá (Ardea cinerea) si mě proti slunci ani nevšimla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *