birdwatcher.cz

Svensson vs. Hume – srovnání terénních určovacích příruček

V letošním roce se na knižním trhu objevila nová určovací příručka ptáků s názvem Ptáci – příručka k určování všech evropských druhů autorů Roba Huma, Roberta Stilla, Andyho Swashe a Huga Harropa. Chtělo by se říct, že jde jen o další v řadě, protože podobných publikací je nyní v policích knihkupectví celá řada. Ono se to ale říci nedá. Tento fotografický atlas ptáků převyšuje svoje sousedy z regálů o notný kus, v mnoha případech vlastně o několik úrovní, zpracováním, kvalitou snímků i rozsahem. Bez přehánění. A mnohé zájemce o odbornou určovací literaturu ptáků zřejmě bude zajímat, zda Hume (pojďme této knize říkat podle jejího hlavního editora a autora) snese srovnání například se Svenssonem, tedy s dobře známou obrazovou určovací příručkou s názvem Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu autorů Larse Svenssona, Killiana Mullarneye a Dana Zetterströma, která je považována za špičku, za to nejlepší, co si můžete na ptáky u nás pořídit. Má tedy cenu zamýšlet se nad koupí další knihy, když už mám v knihovně Svenssona? Může mi přinést něco nového? Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi oběma příručkami. Na tyto a podobné otázky bych rád zkusil najít odpověď v tomto příspěvku.

Je třeba říci, že je těžké srovnávat něco, co se tak úplně srovnávat nedá. Jako bychom zkoušeli srovnávat dvě vína, vynikající přívlastková vína, z nichž jedno je ale bílé a druhé červené. Dobře, v obecné rovině se přece jen srovnatelné parametry najít dají. Zkusme to tedy. Chci ještě upozornit, že nepůjde o podrobnou recenzi ani jedné z knih, ty se dají najít na jiných místech, půjde jen o jejich srovnání.

Zásadní rozdíl je v tom, že Hume je fotografickou určovací příručkou oproti Svenssonovi, který je obrazový. Ilustrace autorů Killiana Mullarneye a Dana Zetterströma jsou ve Svenssonovi dokonalé, detailní, propracované, zachycují rozdílné šaty ptáků v závislosti na pohlaví a jejich stáří, rozdíly mezi poddruhy, obsahují řadu popisků důležitých znaků, a samozřejmostí jsou srovnávací tabule s letovými siluetami např. dravců, bahňáků, dlouhokřídlých nebo trubkonosých. Když je ale možnost vybírat z opravdu kvalitních a ostrých fotografií různých autorů, kdy jen těch autorů je 349 a portfolio užšího výběru fotografií obsahuje více než 20000 snímků, a když se pak úpravy a uspořádání fotografií chopí schopný grafický editor se vztahem k přírodě, pak může výsledek velice překvapit. A Hume takovým překvapením je. Fotografie působí přirozeně, a navíc zachycují realitu. Když namátkou otevřu stránky obou publikací věnovaných třeba dřemlíkovi tundrovému, pak ve Svenssonovi je sedm obrázků různých šatů a situací, zatímco Hume jich nabízí devět. V případě dalšího sokolovitého, poštolky rudonohé, zachycuje tento druh ve Svenssonovi 13 ilustrací, v Humovi 10. Obě knihy mají v tomto případě obdobnou vypovídací hodnotu, ovšem jedna může doplňovat druhou. Ptáci na fotografiích v Humovi jsou nicméně větší a čitelnější a další výhodou této publikace jsou navíc srovnávací tabule s letovými siluetami různých skupin pěvců.

Doprovodný text s popisem každého druhu je podrobnější a rozsáhlejší u Svenssona, a to ve všech aspektech, jak pro popis určování, tak hlasových projevů. Navíc je Svensson upraven tak, aby při popisu výskytu a rozšíření daného druhu odrážel podmínky přímo České republiky (nikoli přehledovou mapkou, ale textem). Hume dává přednost víceméně heslovitému textu, který v maximální možné míře upřednostňuje jedinečnou obrazovou část. Vše podstatné je zde ovšem uvedeno, určovací znaky, hlasové projevy, navíc i druhy snadno zaměnitelné s odkazem na stranu s jejich popisem, a mnohdy jsou v textu i přehledové tabulky s uvedenými rozdíly podobných či obtížně odlišitelných druhů, které mohou v podstatě nahradit rozsáhlejší text ve Svenssonovi. Výskyt a rozšíření ilustruje vlastně jen tabulka s areálem rozšíření (stejně jako ve Svenssonovi) a dva barevně odlišené boxy, kdy jeden popisuje, kde a jak často se s daným druhem můžeme setkat, a druhý, v jakých biotopech. Jedná se ale o informace pro celou Evropu, nikoli pro ČR. O početnosti a rozšíření v našich podmínkách si tak obrázek udělat nemůžeme.

Podstatný rozdíl je v zájmové oblasti, na kterou se každá z publikací zaměřuje. Zatímco Hume se zabývá areálem Evropy, Svensson postihuje větší zoogeografickou oblast západního palearktu (WP), tedy Evropu rozšířenou o severní Afriku a Blízký východ. Může se tak stát, že některé běžnější druhy WP nalezneme v Humovi až na konci mezi druhy vzácnějšími. V tomto ohledu je Svensson univerzálnější bez nutnosti dokupovat další určovací klíč při birderské výpravě do některé z okrajových částí WP.

Formát obou publikací je obdobný. Hume je sice objemnější a trochu větší, stále se však dá považovat s lehkými výhradami za terénní, nikoli referenční příručku, která se stále ještě vejde do příručního zavazadla, ačkoli její hmotnost je již znát. Cenově jsou na tom obě knihy podobně, trochu více zaplatíte za Huma.

Pokud za bernou minci pokládáme obrazovou část knihy, pak Hume naprosto v ničem nezaostává za Svenssonem. Naopak, spousta plošně větších, ostrých kvalitních fotografií zobrazuje některé druhy názorněji a ve větších detailech, textově je na tom jednoznačně lépe Svensson. Člověk zajímající se o ptáky nemá nikdy dost literatury, podotýkám kvalitní literatury. Hume takovou literaturou jednoznačně je a rozhodně neuděláte chybu, když jím svoje ptáčkařské čtivo doplníte. Obě porovnávané knihy se doplňují a v obou případech jde skutečně o špičkovou určovací literaturu ptáků Evropy, resp. západního palearktu. V současné době bychom asi stěží hledali něco lepšího.

 

Plusy a minusy

Svensson                                                                      Hume

+ doprovodný text                                                       + plošně větší, podrobnější a čitelnější obrazová část

+ kvalitní kresby                                                           + vynikající fotografie

+ výskyt a rozšíření přizpůsobené ČR                       + srovnávací tabulky ptáků v letu (i skupin pěvců)

+ formát a velikost                                                       – výskyt a rozšíření nezohledňuje ČR

+ rozsáhlejší zájmové území – WP                             – trochu větší formát a hmotnost

 

Obě knihy lze objednat přímo na stránkách Nakladateství Ševčík (https://www.knihysevcik.cz/) nebo na e-shopu České společnosti ornitologické (https://eshop.birdlife.cz/eshop/items/knihy).

3 Komentářů

  1. Tomáš

    Dobrý den, děkuji Vám za hezké srovnání obou knih. Mohl bych Vás požádat o názor, kterou knihu byste prosím doporučil pro začínajícího pozorovatele, který ani jednu z nich nevlastní? Osobně se nedokážu rozhodnout, kterou knihu zvolit. Předem děkuji. Tomáš

    1. Robert Doležal (Autor)

      Pěkný den. Skoro bych řekl, že názorností je lepší Hume, ale chybí mu informace o výskytu v ČR. Svensson je klasika, kterou by měl mít každý zájemce o pozorování ptáků. Být Vámi, koupil bych Huma a počkal do jarních měsíců, kdy vyjde aktualizovaný a rozšířený Svensson ve třetím českém vydání. Toho bych pak pořídil také. Je opravdu těžké dát přednost jedné z těchto publikací. d.

    2. Lukáš

      Dobrý den, mám obě příručky, jsem také začátečník (věnuji se ptáčkaření 3. rok). Jakkoli je Hume moc krásná kniha, jednoznačně bych dal přednost Svensonovi. Lepší popisy a nejen přesné, ale i velmi chytře provedené ilustrace pomohou (nejen) začátečníkovi lépe. Příklad: pisík je nakreslen, jak letí (pro něj typicky) těsně nad vodou, což je zdůrazněno jeho odrazem ve vodní hladině. To je velmi „pedagogický“ přístup, který funguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *