birdwatcher.cz

Svensson – 3. vydání

Nekorunovaným, a přesto širokou birderskou veřejností jednoznačně přijímaným králem ilustrovaných terénních určovacích příruček ptáků západního palearktu je publikace autorů Larse Svenssona, Killiana Mullarneye a Dana Zetterströma s názvem Collins Birdguide (pokud vyšla v Anglii) nebo Birds of Europe (pokud vyšla ve Spojených státech), která prvně spatřila světlo světa v roce 1999.

O dekádu později následovalo druhé, revidované vydání. Jeho české verze se po nepovedeném pokusu nakladatelství Svojtka o překlad 1. vydání, zhostilo v roce 2012 nakladatelství Ševčík, a nutno říci, že se ctí. Vychází tak publikace s názvem Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu a českému čtenáři se s ní do rukou dostává skladná, snadno přenosná a pro terén praktická publikace nadupaná informacemi, které mu umožňují správně určit kterýkoli z druhů vyskytujících se v Evropě a blízkém okolí.

Druhé a třetí vydání českého překladu „Svenssona“.

Doba se ovšem mění, lidské znalosti také, a pozadu nezůstávají ani ptáci. Aby si Svensson, což je v našich končinách zkrácené a trochu familierní označení výše zmíněné příručky, zachoval svoji aktuálnost, došlo záhy ze strany autorů k jeho rozšíření a vylepšení, které se v roce 2016 odrazilo i v české verzi.

Svensson si drží svoji oblíbenost, o čemž svědčí i fakt, že byl postupně přeložen do třiadvaceti jazyků a celosvětově se ho prodalo přes milion výtisků. Autoři ale neusnuli na vavřínech a následujících osm roků svoji terénní určovací příručku dále zdokonalovali a vylepšovali. Výsledkem bylo předloňské anglické a letošní české třetí, přepracované a rozšířené vydání, které se v těchto dnech stěhuje na pulty našich knihkupců.

Změny jsou tentokrát dosti rozsáhlé, a rozhodně se nejedná jen o samoúčelné kosmetické úpravy. V předmluvě nalezneme tento text, který ve zkratce, ale výstižně změny popisuje:

Rozšířením o dalších 32 stran získalo několik skupin ptáků více prostoru a také částečně nebo i zcela nové obrazové tabule s podrobnějšími popisy: patří sem například tetřevi, potáplice, některé skupiny dravců, rybáci, sovy, rorýsi, šplhavci, vlaštovky, rehci a někteří další příbuzní lejsků (dříve často řazení k drozdovitým), sýkory, někteří pěnkavovití a strnadovití. Více než 50 obrazových tabulí je zcela nových nebo přepracovaných, a to úplně nebo částečně. Krom toho bylo přidáno několik nových obrazových schémat. Sekce s druhy zaletujícími byla rozšířena, u některých druhů je více obrázků a delší text. Revizí prošla samozřejmě celá textová část a všechny mapky.

V hlavní části publikace je popsáno 729 druhů ptáků. Krátce je zmíněno 66 druhů s příležitostným výskytem. Dalších 36 druhů je považováno buď za pravděpodobně uniklé ze zajetí nebo se jedná o druhy, které byly původně v dané oblasti vysazeny a nyní se rozmnožují divoce bez zásahu člověka. 142 velice vzácných zatoulanců z jiných kontinentů je pouze stručně zmíněno.

K české verzi mohu dodat, že v některých případech došlo ke změnám statusu výskytu v ČR u druhů, které se zde nově objevily a k zohlednění změn v českém názvosloví, které od roku 2021 prochází revizí a jehož výstupy jsou publikovány na webu České společnosti ornitologické.

Publikaci lze již nyní objednat přímo na webových stránkách nakladatelství Ševčík (https://www.knihysevcik.cz/) za cenu, která mi přijde až směšně nízká vzhledem k tomu, co za ni obdržíte.


Ukázky změn

5 Komentářů

  1. Pavel Vízner

    Dobrý den,
    Mám Svenssona druhé vydání z roku 2012 a zvažuji koupit toto třetí vydání. Chtěl jsem se však zeptat jestli jste v něm nezpozoroval chyby obdobné jako ve vydání z roku 2012 či jiné. Děkuji.
    Vízner

  2. Robert Doležal (Autor)

    Pěkný den, 3. vydání prošlo opravdu detailní kontrolou, jak ode mě, tak od nakladatele. Pokud se tam něco najde, tak jen výjimečně. 🙂

  3. Karel Klewar

    Ahoj Roberte, chtěl jsem se zeptat, jestli se nepřipravuje překlad do češtiny 3. vydání pro mobilní aplikaci Collins bird guide. Druhé anglické mám zaplacené a používám. Děkuji, přeji hezké jarní dny. Karel Klewar

    1. Robert Doležal (Autor)

      Ahoj Karle, české verze mobilní aplikace Collinse se vůbec nechystají. Bohužel. d.

      1. Karel Klewar

        Děkuji Roberte, přeji hezké dny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *