birdwatcher.cz

Lens2scope – vhodný doplněk pro fotografa nebo birdwatchera

Alternativní přístupy mě baví. Nabízejí odlišný a mnohdy neotřelý úhel pohledu při řešení určitého problému a to není, jak víme, tak snadné. Myšlení totiž bolí. Proto mě vždy potěší, když se setkám s něčím, co svojí jednoduchostí chytře doplňuje zdánlivě dokonalé postupy a řešení a dává jim něco navíc, svým způsobem přidanou hodnotu.

Přidanou hodnotou pro birdwatchera či fotografa je bez diskusí to, když může některou část své výbavy použít vícero způsoby a ušetří tak prostor v báglu, který je nucen na cestách za svým koníčkem vláčet neustále sebou. Každý gram, o který je naše „nezbytná hobby výbava“ lehčí a každý centimetr krychlový, o který je menší, je kvitován s povděkem. Proto mě velice zaujalo několik výrobků s označením Lens2scope, které rozhodně nepředstavují v alternativních řešeních slepou uličku.

Pro koho je Lens2scope určen?

V jednoduchosti se jedná o optický adaptér, který z objektivu pro jednookou zrcadlovku udělá monokulární dalekohled. Cílovou skupinou budou tedy fotografové a to zvláště ti, kteří se věnují volné přírodě. Když se jim zrovna nedostává podmínek ideálních k fotografování a přesto se nacházejí v terénu, tak mohou tělo zrcadlovky nahradit nevelkým adaptérem, který jim z teleobjektivu udělá výkonný stativový dalekohled. Mohou se pak dlouhé chvíle kochat tím, co fotografují nebo čímkoli jiným. Faktem je, že mnohé digitální zrcadlovky mají funkci Live View, kdy na displeji můžete sledovat živý náhled scény před sebou včetně možnosti jejího zvětšení. Pohled do okuláru Lens2scope, který poskytuje pětinásobné zvětšení oproti hledáčku fotooaparátu, je ale pohodlnější, než sledování obrazu na malém a lesklém displeji zrcadlovky. K oku pozorovatele se navíc dostane mnohem více světla, než při průchodu tělem zrcadlovky. Obraz je tedy jasnější.

Druhou kategorií uživatelů budou jistě ptáčkaři neboli birdwatcheři. Ti sebou většinou nosí stativový dalekohled a stále častěji i fotografickou výbavu. Když pak zamíří na nějakou delší, třeba zahraniční výpravu, při níž budou nuceni šetřit místem a hmotností své výzbroje, tak s klidným svědomím mohou nechat stativový dalekohled doma. Adaptér Lens2scope jim tuto optiku dostatečně nahradí v případě, že vlastní zrcadlovku s „delším sklem“.

Lens2scope v kombinaci s objektivem Canon EF 400 mm f/5,6 L USM. Obraz byl jasný a ostrý.

Detail stejné sestavy se čtyřicetinásobným zvětšením.

„Co to žere?“

Tuto otázku mi vždy klade jeden kolega, aby se dozvěděl základní informace o tématu, o kterém má jen mlhavou představu. V případě Lens2scope byly základní informace uvedeny výše. Zkusme být ale konkrétnější. K výběru máme přímou a lomenou verzi adaptéru v černé nebo bílé barvě. Osobně jsem zvyklý na stativový dalekohled lomené konstrukce a proto jsem si k testování zvolil také tuto verzi adaptéru. Barvu budou řešit spíše estéti. Ti, kteří budou chtít Lens2scope používat s bílými teleobjektivy L-kové řady od Canonu, mohou zvolit bílou variantu, ostatní mohou upřednostnit verzi černou. Adaptér je velice lehký, váží jen 185 gramů a svými rozměry moc místa nezabere – přímý má velikost 18x8x9 cm, lomený 18x8x11 cm. Jeho funkce je po připevnění k objektivu dvojí – stranově a výškově obrátí získaný obraz a následně ho zvětší. Děje se tak díky střechovému hranolu a čočkám. Kvalita obrazu je přímo závislá na kvalitě optické soustavy objektivu, především pak na kvalitě antireflexních vrstev jeho jednotlivých optických prvků, které eliminují vznik chromatické aberace.

Jaké parametry má získaná sestava?

Základními optickými parametry každého dalekohledu jsou jeho zvětšení a průměr objektivu, neboli jeho přední čočky. Čím je tento průměr větší, tím více jde do optické soustavy světla a lze ji použít i za horších světelných podmínek. Zvětšení získané sestavy odpovídá 1/10 ohniskové vzdálenosti použitého teleobjektivu. Máme-li k dispozici dlouhé sklo o ohniskové vzdálenosti 400 mm, pak získáme optiku 40x zvětšující. Ekvivalent průměru objektivu dané sestavy se vypočte také jednoduše a je odvozen od světelnosti použitého objektivu (f). Máme-li objektiv o ohniskové vzdálenosti 500 mm a světelnosti f4 (např. Canon EF 500 mm f/4 L IS USM), činí pomyslný průměr objektivu dané optické soustavy 125 mm (500/4). Běžné parametry spektivů jsou 20-60×80 (zvětšení x průměr objektivu). S použitím 500 mm objektivu tak získáme dalekohled téměř hvězdářský s parametry 50×125!

Jaké lze použít objektivy?

Použít můžeme objektivy krátké i dlouhé, s pevným ohniskem i zoomovací. Zvětšení bude vždy odpovídat desetině jejich ohniskové vzdálenosti. Výjimkou jsou makro objektivy (1:1), které se chovají jako 25-ti násobně zvětšující lupa. Mezi adaptér Lens2scope a objektiv lze vložit i běžný telekonvertor, který nám zvětšení znásobí. Musíme ale počítat se značným poklesem světelnosti celé optické soustavy.

Lens2scope adaptéry jsou konstruovány tak, že nám nejostřejší obraz dávají s objektivy o světelnosti f4. Při použití světelnějších objektivů se může stát, že výsledný obraz bude mírně rozmazaný nebo se na něm projeví chromatické aberace. U objektivů se světelností větší než f 4 se naopak může přihodit, že se velikost výstupní pupily zmenší pod 2,5 mm, což znamená ztmavnutí obrazu.

Impozantní stativový dalekohled s parametry 50×125 vznikne s použitím objektivu Canon EF 500 mm f/4 L IS USM.

Detail stejné sestavy, kdy byl na adaptéru Lens2scope ponechán nevyužitý vlastní stativový závit vhodný k upevnění lehčích objektivů.

Zkouška v terénu

Zařízení Lens2scope jsem měl možnost vyzkoušet při své letošní návštěvě Helgolandu. Počasí bylo velice proměnlivé a tak jsem se přes adaptér mohl podíval jak pod zataženou oblohou, tak za jasného dne. K dispozici pak bylo díky kolegům hned několik objektivů k testování a stativových dalekohledů k porovnání. Lens2scope má vlastní stativový závit, který se dá využít u lehčích objektivů. U delších a těžších skel se dá demontovat nebo se může na adaptéru ponechat a nijak nepřekáží.

Velice ostrý, barevně věrný a v mnoha směrech ten nejlepší obraz nám poskytnul Lens2scope v kombinaci s objektivem Canon EF 500 mm f/4 L IS USM. Padesátinásobnému zvětšení a světelnosti této optické soustavy se mohou rovnat opravdu jen kvalitní APO nebo ED stativové dalekohledy. Naopak zklamáním bylo použití jinak výborného objektivu Canon EF 200 mm f/2,8 II L USM, u kterého se projevil nepoměr v jeho větší světelnosti (f 2,8) a světelnosti adaptéru Lens2scope (f 4). Obraz byl sice jasný, ale kontury sledovaných objektů byly barevně zdůrazněny rušivými fialovými lemy v důsledku projevující se chromatické aberace. Další objektiv, Canon EF 400 mm f/5,6 L USM, byť s menší světelností, tuto vadu nevykazoval. Lens2scope byl testován i s kratšími skly s proměnlivou ohniskovou vzdáleností a i v těchto případech by skutečně mohl pozorovateli nahradit běžný pozorovací dalekohled s menším zvětšením, byť s handicapem monokulárního pohledu na svět.

Drobnosti, které by mohly vadit

Celkově nás testované zařízení příjemně překvapilo a bylo to znát i na povytaženém obočí leckterého z nás, se kterým dotyčný překvapeně hleděl do jeho okuláru. Několik drobností, které by mohly vadit, jsme ale také nalezli a daly by se shrnout do následujících bodů:

  • Oční reliéf: Jedná se o gumové okruží kolem okuláru, které po odstranění či přehrnutí umožní lidem s brýlemi dostatečně přiblížit oko, aby získali obraz celého zorného pole. Pro lidi bez brýlí mnohdy plní funkci opěry, kdy je dalekohled pevně zapřen o nadoční oblouk a je tak stabilnější. Proto jsou u lepších dalekohledů tato okruží tuhá a vyšroubovatelná zcela nebo do polohy fixující oko v určité vzdálenosti od okuláru. Lens2scope má oční reliéf gumový a měkký, deformuje se a pozorování může znesnadnit.
  • Ostření: Lens2scope nemá na okuláru vlastní ostřící prstenec, ale ostří se na těle objektivu. Ostření je tak dost hrubé a nepřesné, vyžaduje velký cit a často se stane, že s využitím delšího skla snadno přeostříte mimo hloubku ostrosti. Za horších podmínek, kdy nám ruce hřejí rukavice, je ostření ještě komplikovanější.
  • Konstrukce: Celé zařízení je velice lehké a působí křehce. Nejsem si jistý materiálem, ze kterého je vyrobeno, ale domnívám se, že se jedná o plast. Obávám se tedy o jeho životnost při neopatrném zacházení, nechtěném nárazu nebo pádu. Teleobjektivy jsou konstruovány tak, aby byly schopny obstát i za nepřízně počasí. Neměl jsem odvahu zkoušet tuto vlastnost u adaptéru Lens2scope právě z důvodu jeho křehkého plastového vzezření.
  • Stabilizace: Za úvahu by stála možnost změny konstrukce některé z verzí adaptéru v tom smyslu, aby dokázala využít optické stabilizace těch objektivů, u kterých je k dispozici.

    Objektiv Canon EF 200 mm f/2,8 II L USM vykazoval v kombinaci s Lens2scope mírnou chromatickou aberaci. USM.

    Při práci se ostří kruhovým prstencem na těle objektivu. Zde je k upevnění soustavy na stativ využit vlastní stativový závit adaptéru.

    Bude se mi Lens2scope hodit do výbavy?

    Na tuto otázku se nejprve pokusím odpovědět z pozice fotografa divoké přírody. Abych mohl být dobrým fotografem, musím objekt svého zájmu dokonale znát. Čím více proniknu do života zvěře nebo ptáků, které se snažím na fotografiích zachytit, čím více o nich budu vědět, tím spíše se mi podaří udělat skutečně jedinečné záběry bez toho, abych byl já tím rušivým elementem, který svou přítomností spíše škodí a ubližuje. Nejen fotografování, ale především pozorování je zdrojem cenných informací, proto bych s koupí adaptéru Lens2scope neváhal. Zvláště v případě, že nevlastním výkonný stativový dalekohled. Každá vhodná chvilka, kdy se fotit nedá, může být díky Lens2scope využita k učení pozorováním. Investice do takového adaptéru (cca 4500 Kč) se rozhodně vyplatí, zvážíme-li cenu kvalitního stativového dalekohledu, která se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

    Teď z pohledu birdwatchera, ptáčkaře, kterým se cítím být. Ten, kdo se vážně věnuje pozorování ptáků, má ve své výbavě stativový dalekohled. Většinou jde o kvalitní, odolnou optiku, která byla vyvinuta tak, aby splňovala všechny jeho nároky. Nemá tedy cenu uvažovat o koupi nějakého adaptéru. Situace se mění, když se pokoušíte ptáky také fotit. Určitě pak máte teleobjektiv, který by občas Váš stativák mohl s adaptérem Lens2scope nahradit. Někdy je skutečně vhodné mít výbavu co nejlehčí a je rozdíl mít sebou objemný půl druhého kilogramu vážící spektiv nebo dvacetidekový adaptér. Je to těžké rozmýšlení a záleží na Vašich prioritách. Užívat si nekompromisní kvality obrazu pohledem přes robustní monokulár nebo oželet v případě horšího objektivu část kvality s výhodou menšího množství vybavení, které sebou musíte vláčet? Záleží jen na Vás…


    Základní parametry Lens2scope

    Výrobce: Tonta Electro Optical Co, LTD, Taiwan
    Ohnisková vzdálenost: 10mm
    Optická stavba: 5 prvků ve 3 skupinách
    Hranol: střechový hranol
    Zorný úhel: 42°
    Maximální průměr výstupní pupily: 2.5mm
    Oční reliéf: 20 mm; gumová očnice pro pozorování s použitím brýlí
    Zvětšení: 1/10 ohniskové vzdálenosti použitého objektivu
    Zvětšení lupy: 25-ti násobné pro makro objektiv s poměrem zvětšení 1:1
    Ostření: na těle použitého objektivu
    Dioptrická korekce: – 5D až +3D
    Rozměry:
    Přímá konstrukce: délka 18 × šířka 8 × výška 9 cm
    Lomená konstrukce: délka 18 × šířka 8 × výška 11 cm
    Hmotnost: cca 185 g
    Upevnění na stativ: demontovatelný stativový závit vhodný při použití lehkých objektivů
    Kompatibilní bajonety: Canon EF (EF-S), Nikon F, Sony Alpha, Pentax K (údaje platné k 9/2010)


    Další informace naleznete na stránkách výrobce.

    Za zapůjčení adaptéru Lens2scope v lomené verzi s bajonetem pro objektivy Canon děkuji dovozci a prodejci této značky – firmě EKG s.r.o.

2 Komentářů

  1. Martin

    Zdravím, sice už nějaká doba uběhla, ale mohl bych se zeptat, jak je na tom obraz kvalitativně třeba v porovnání s kvalitnějšími monokuláry nebo naopak nějakými levnějšími/bazarovými v ceně (4 500 Kč) tohoto hledáčku? Mám nevyužívaný Nikkor 300/4 AF-S + případně telekonvertor 1,7 a na občasné pozorování se mi zatím nechce úplně investovat desítky tisíc, nebo naopak kupovat si úplný krám. Tohle by mohl být pěkný kompromis. Díky, Martin

  2. Robert Doležal (Autor)

    Pěkný den, čím lepší a světlejší teleobjektiv, tím lepší obraz. Pravdou ale zůstává, že pro člověka zvyklého na plnohodnotný stativák, je ten obraz přece jen horší. Dost záleží na stativu. Na cesty, kdy neberu stativák, vozím malý skladný stativ, a možná díky tomu mám dojem horšího obrazu. Ten se ale vyrovná levnějším stativovým dalekohledům. Ve vašem případě by to chtělo nějaký bazarový Lens2Scope. Díval jsem se, že cena nového je někde kolem 6 tisíc. To už by stálo za úvahu pořídit opravdový, byť levnější, stativák, třeba Celestron Ultima. d.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *