birdwatcher.cz

Lowepro Scope Photo Travel 350 AW

Každý z vás, kteří chodíte do přírody, sebou nosíte nějaké to vybavení. Někdo se spokojí se svačinou, jiný přidá dalekohled a fotoaparát a jiný sebou tahá ještě další fotografické vybavení, stativ, teleskop a spoustu jiných věcí. Když si pak uvědomíte, že vypadáte ověšeni různými taštičkami, pouzdry a futrály jako vánoční stromeček, jste sešněrovaní a připadáte si bez volnosti pohybu, pak vás jistě napadne konečně se poohlédnout po vhodném batohu, do kterého by se vše přehledně srovnalo a vašemu pohybu by se vrátila lehkost.

Trh je přesycen batohy nejrůznějšího provedení a velikosti a vy se můžete rozhodnout pro výrobek, který je učen přímo pro vás či spíše pro vašeho koníčka, ať už jste fotograf, turista nebo birdwatcher. Ano, s nárůstem popularity této posledně zmíněné aktivity ve světě, ale i u nás, se dají třeba na internetu najít batohy určené přímo pro birdwatchery. Proč si nepřiznat, že to člověku lichotí, když najde výrobek zohledňující jeho specifické potřeby v terénu. Uvědomíte si, že na vás někomu záleží, že na vás myslí. Přesně s tím výrobce počítá. Stejný výrobek může být sice nabízen i pro fotografa či turistu, ale jakmile je na reklamě zobrazen v akci, kterou důvěrně znáte, kdy má onen batoh na zádech člověk s dalekohledem u očí pozorující ptáky, tak pocítíte, že tohle je to pravé. Že právě bez takového batohu se déle neobejdete a že vám bude vyhovovat nejlépe. Objednáte a máte ho. Proč ne? Při troše štěstí a střízlivého uvažování můžete skutečně narazit na výrobek, který pro vás bude jako ušitý.

V minulých dnech jsem také podlehl. Můj starší fotobatoh byl tak velký, že jsem v něm začal postupem času nosit řadu zbytečností. Přestalo mě bavit nosit tak zbytečně velký futrál, který navíc ani nešlo vzít sebou na palubu letadla. Tak byl velký. Hledal jsem vhodnou náhradu … a našel. Byť s výhradami, které jsem si musel dodatečně zdůvodnit, abych byl spokojen.

Batohy Lowepro Optics

Americká firma Lowepro přišla v nedávné době na trh s batohy řady Optics určenými primárně pro birdwatchery. Jedná se o čtyři modely. Prvním je Scope Porter 200 AW určený k ochraně a transportu stativového dalekohledu nebo zrcadlovky s dlouhým objektivem. Díky tomuto batohu můžete přenášet stativ v pracovní poloze včetně nasazené optiky. Dalším modelem je rozměrnější ledvinka Field Station, do které se vám vejdou základní pomůcky k birdwatchingu – dalekohled, menší fotoaparát, literatura, osobní věci a navíc je opatřena výsuvným držákem knihy, zápisníku nebo tabletu. Dva následující batohy jsou si dost podobné. Menší z dvojice, Scope Travel 200 AW, pojme teleskop, binokulár a menší fotoaparát. Větší, Scope Photo Travel 350 AW je určen navíc pro zrcadlovku s delším objektivem a vybavením a s prostorem pro notebook. Všechny čtyři jsou provedeny ve střízlivé kombinace černé a khaki barvy, všechny se zdají být do detailu propracované a kvalitní, jak je u firmy Lowepro, která se tímto sortimentem zabývá už 40 let, zvykem.

Tři ze čtyř nových modelů řady Optics od firmy Lowepro určených pro birdwatchery.

Správná volba?

Jako příležitostný fotograf a birdwatcher jsem se rozhodnul pro model Scope Photo Travel 350 AW, který by měl pojmout většinu mého vybavení a navíc by měl bez problémů splňovat limity pro zavazadla určená k přepravě na palubě letadla. Jeho konstrukce vychází z osvědčeného předního otevírání. Když zip se dvěma jezdci rozškrtneme, dostaneme se do hlavní komory, ve které je pět na sobě nezávislých polstrovaných a vyjímatelných boxů. Vybavení je proti nárazu chráněno právě silnějšími stěnami těchto boxů. Pokud je všechny vyjmeme, zůstane nám obyčejný tenkostěnný batoh bez přepážek poskytující mechanickou ochranu jen notebooku umístěnému v samostatné kapse na zádech batohu s horním otevíráním. V tomto ohledu může batoh plnit funkci univerzálního transportního zavazadla bez nutnosti přepravovat jen optiku určenou k pozorování a fotografování.

Vnitřní uspořádání hlavní komory

Střed batohu vyplňuje na výšku úzký hlavní box, který má po stranách po dvou samostatných pouzdrech. Hlavní box je určen pro stativový dalekohled nebo zrcadlovku s nasazeným delším objektivem. V horní části se může rozevřít do stran a přizpůsobit tvaru vybavení. V podstatě jde o tubus, který nejde rozevřít po celé délce, ale jen v horní polovině. Jeho spodní polovina je uzavřená. Dva postranní polstrované boxy jsou menší a dva větší. Jedná se o pevná pouzdra krytá svrchu víky.

Uspořádání vnitřního prostoru hlavní komory batohu vypadá účelně a přitom promyšleně. Alespoň podle doprovodných fotografií. Vzal jsem si tedy starý batoh s vybavením a chtěl jsem mu najít patřičné chlívečky v novém báglu. Poté, co uplynuly dvě nebo tři hodiny, jsem stále ještě seděl nad svým novým přítelem, ze kterého už jsem měl stokrát všechny boxy vyskládané a znovu v nejrůznějších kombinacích naskládané. Stále jsem ale nenašel způsob, jakým do něj všechno účelně směstnat. Začal jsem uvažovat o možnosti vrátit zboží zakoupené přes internet v daném termínu. Přitom se mi ten batoh opravdu líbil. Nakonec vše putovalo bez ladu a skladu do skříně, abych se tomuto problému věnoval následující večer. Po dalších dvou hodinách se mi to konečně podařilo. Prostřední úzký dlouhý box sice zůstal ve skříni stejně jako jeden z těch menších, ale byl jsem spokojen, což se odrazilo i v mé náladě. Přes zdánlivou logičnost a jednoduchost vnitřního uspořádání hlavní komory batohu jsem musel řešit několik drobností, které onu logičnost a účelnost výrazně narušovaly.

Vnitřní prostor batohu Scope Photo Travel 350 AW je rozdělen do pěti samostatných částí.

Přední kapsa a prostor pro notebook

Podobně jako přístup do hlavní komory je řešen přístup do kapsy vnější části batohu (jeho víka), která je členěna v několik důmyslných přehrádek, včetně pořadače na psací potřeby a polstrované kapsičky na PDA nebo smart phone. Přehledně se tu dají umístit psané poznámky, terénní určovací příručka, mp3 přehrávač s menšími reproduktory a řada dalších maličkostí. Prostoru je tu poměrně dost. Vnitřní strana předního víka je dělená na dvě další, zipem uzavíratelné prostorné kapsy. V zádech batohu je samostatný prostor pro umístění notebooku, který má horní vstup a notebook je možno uchytit pomocí elastických pásků se suchými zipy.

Další vychytávky

Batoh působí kompaktně a pohodlně se nosí díky širokým měkkým ramenním popruhům a ergonomicky tvarovaným polstrovaným zádům. Ke stabilitě zvláště při pohybu členitějším terénem přispívá odnímatelný plnohodnotný bederní pás a prsní popruh, na kterém je v přezce dokonce píšťalka! To asi aby si člověk ztracený v divočině nezničil hlasivky. Ve spodní části batohu je všitá složená pláštěnka, v přední části je pak důmyslně v pouzdře skryté spodní upevnění na stativ. Vrchní pásek k fixaci stativu je opět překryt légou, takže nám nikde nepřekáží, když sebou stativ nemáme. Praktická je síťová kapsa na levé boční straně batohu, kam se vejde třeba kompaktní fotoaparát, který tak máme stále po ruce nebo útlá lahev s vodou. Pravou boční stranu batohu zdobí lehká rukojeť, další je pak umístěna na vrchním konci ramenních popruhů.

Možnosti modifikace vnitřního uspořádání batohu Scope Photo Travel 350 AW.

Klady a zápory

Klady
– Lehká konstrukce, přijatelné rozměry a kompaktní vzhled.
– Precizní dílenské zhotovení a kvalitní materiály.
– V terénu nenápadná olivově zelená barva.
– Univerzálnost s možností vyjmutí jednotlivých polstrovaných boxů.

Zápory
– Střední úzký box hlavní komory je určen buď pro přímý teleskop (nikoli lomený) nebo zrcadlovku s nasazeným delším teleobjektivem. Současné uložení obou součástí je problematické.
– Spodní polovina středního boxu není svrchu přístupná. Máme-li v něm zrcadlovku s nasazeným objektivem nebo stativák, pak případný volný prostor v jeho spodní části zůstává nevyužit nebo je přístupný až po jejich vyjmutí.
– Boční boxy s víky mají pevný rozměr, čímž je omezena jejich případná modifikace (pojmou jen to, co vyhovuje jejich rozměrům, pro delší objektiv jsou krátké, pro kratší příliš prostorné).
– Boční síťová kapsička je příliš úzká, než aby se do ní vlezla univerzální a mnohdy postrádaná PET lahev s vodou.

Hodnocení

I přes jisté potíže s umístěním svého vybavení do předem přesně daného členění hlavní komory batohu, jsem rád, že ho mám. Na dotek i na pohled působí velice příjemně. Jeho prostor pojme překvapivě dost věcí, jsou-li účelně umístěny a jeho užití není omezeno výhradně k jeho primárnímu určení pro fotografujícího birdwatchera. Po odstranění jednotlivých komor ho lze použít ke každodennímu nošení, přičemž není zbytečně velký, pohodlně se nosí a má řadu vychytávek, které oceníme i při běžném nošení. Bonusem je možnost pořídit tento batoh ve Foto Škoda v akční ceně 3490 Kč oproti doporučené ceně, která je o tisícovku vyšší. Věřím, že mi nový Scope Photo Travel 350 AW bude sloužit po řadu dalších let bez nutnosti hledat náhradu.

Po odstranění středového a jednoho menšího boxu se mi podařilo směstnat výbavičku do batohu tímto způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *